CˇERTUV KÁMEN

Jedeme-li po konečně opět otevřené silnici od Souše ke Smědavě, po pravé ruce se nám táhne lesnatý Vlašský hřeben, na němž je z těch správných míst dobře patrná skála. Je to Čertův kámen, cíl mé dnešní nenáročné, ale krásné, žulodrápací výpravy ( jak už se stává tradicí, tak osamnělé, protože Kagot postupně mění své záliby a z LEZCE se stává LEŽEC ). Ve chvíli, kdy se les rozestoupí, objeví se žulové skalky seřazené v jednom šiku a ta nejvýše poležená je vlastní Čertův kámen.

Čertův kámen – cesty k němu ( a asi je to dobře ) nevedou, je třeba vystoupat přímo vzhůru lesem, což vzhledem k množství vyřezaných smrčků, spleti kořenů a vývratů a značně podmáčenému terénu znamená, že klid na rozjímání z vrcholových partií máte takřka zaručen. Přesto jsem tam našel švýcarák ( majiteli rád vrátím ).

Čertův kámen má svou starou horolezeckou historii.Už 29. července 1885 jej zdolal A. Gahler, tehdy jestě nečistě, za pomoci přehozeného lana. A další připomínkou historie je pamětní tabulka lezcům, kteří padli za první světové války. Pokud Kagot padne za oběť bacilům, mohla by přibýt další pamětní tabulka….

Pohled z vrcholu Čertova kamene je impozantní a patří k nejhezčím, které znám.

Na všechny strany se otevírají krásné výhledy – na soušskou silnici, Ještěd, Horu Jizeru, na této fotce na Smědavskou horu a chatu Smědavu, Paličník. Dobře patrný je zlom severních srázů k Frýdlatsku. Stačí otočit hlavu a uvidíte Pytlácké kameny, Jelení stráň…..

….a pochopitelně Jizerku s Bukovcem a nad ním Krkonoše….

…a také Černou Studnici na obzoru nad údolím, kudy prochází soušská silnici.

….a to jsem zrovna mohl koukat na hokej…. Tom Atom..

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0117 CIMG4869 DSC_0245 Fotografie-0014 IMG_0025 IMG_0198 IMG_20150131_114549 fran. capka (1) DSC_0192 271 IMG_0011 DSC_0007 CIMG4701

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement