O SKALÁCH JIZERSKÝCH HOR a harampádí na pu“dách

Pamatuji se přesně na chvíli, kdy jsem se rozhodl vybudovat podkrovní byt. Složitější než celá půdní vestavba bylo vyklizení podkroví zaneseného od podlahy po strop tím nejroztodivnějším harampádím. Běhal jsem s bednami a krabicemi vždy dvě patra dolů a zase zpět a postupně ztrácel chuť to haraburdí třídit. Výstupy a sestupy po schodišti šly do stovek a tak jsem nakonec – vědom si nutnosti překládky krovu – vyřízl motorovou pilou díru do bednění střechy a všechny ty krámy vyhazoval přímo na zahradu…od té doby se umocnil můj – už tak daný – přístup k materiálním věcem: NELPI NA NIČEM a NIČÍM SE MOC NEOBKLOPUJ.
Někdy se ale vyplatí půdy trpělivě prohledat – nebo spíš už průběžně třídit, co stojí za to archivovat.
A tak dnes můžeme poděkovat mému kamarádovi, Petru Kellnerovi z Libverdy, který si vede pro své potřeby archiv všeho, co sežene a zjistí o Jizerských horách. S Petrem si průběžně vyměňujeme informace, jsem mu vděčný za scany opravdu unikátních materiálů včetně starých map a tisků, ke kterým – a informacím v nich obsaženým – bych se bez něho nikdy nedostal. Dokonce jsme spolu několikrát vyrazili do hor a přesto, že mu je nejmíň tisíc let ( Petře, promiň ), prolézal kdejakou puklinu jako kuna skalní. Plazili jsme se spolu štolami na Měďáku, prolézali každý šutr na Srázech, prošli méně navštěvovaná místa jako Mlaka, hledali pomníčky…
Petr, protože není krkoun a duše hamižná ( naopak se rád o své znalosti a nastřádané materiály podělí ) mi udělal velkou radost scany starých článků z časopisu KRKONOŠE a později KRKONOŠE A JIZERSKÉ HORY. Články pánů Jiřího Huška a Otokara Simma jsou výborně napsané, doplněné o krásné fotografie a nám přijde škoda nepředat je dál. Rozhodně nechceme porušovat autorská práva – zdroj i autory uvádíme a jejich práce si dlouhodobě vážíme.
Děkujeme všem, kdo články původně vytvořili, otiskli a také Petrovi, že třídil a archivoval a proto teď z nashromážděného materiálu můžete mít čtenářský požitek i vy, koho náš blog občas vtáhne do svého světa….tentokrát menší výběr na téma SKÁLY ( ostatně jak jinak ).
Tom Atom

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0006 IMG_0005 IMG_0172 DSC_2519 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 18 DSCN3954 IMG_0010 m IMG_0123 IMG_0044 Image20024 DSC_0193

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement