FRÝDLANTSKÉ CIMBURˇÍ

ŘÁD, ZLOŘÁD a NEŘÁD aneb když se lesem nese řev….
Kdo chcete číst o lezení, nečtěte dál. Nejen lezením jsme živi, občas si také musíme všímat i jiných záležitostí…
Civilizovaní lidé jsou zvláštní živočišný druh a těžko se mi věří, že jde stále o homo sapiens. Zatímco evolučním označením člověka SAPIENS, tedy MOUDRÝ, bych nazval příslušníky takzvaných přírodních národů žijících v souladu s naší planetou ( a že jich ubývá, neboť člověk civilizovaný se je snaží přetvořit k obrazu svému, místo aby se od nich učil ), potom současného civilizovaného člověka bych označil jako homo caecus mutus ( člověk slepý a blbý ).
Homo sapiens by měl ctít řády přírody a pokud si udělá čas tyto přírodní zákonitosti vnímat, měly by být pro něho uklidňujícím elementem a jistotou uprostřed vesmíru. Podle tohoto řádu slunce vychází a zapadá, střídají se roční období, v září se houfují vlaštovky k odletu do teplých krajin, stromy se barví……….podle tohoto řádu se těšívala moje babička na bledule, které každé jaro kvetly na zahradě pod vrbou a nikdy ji nezklamaly, vyrostly tam, jen se trochu oteplilo a jejich lístky prorazily jarním firnem. Dle tohoto řádu děda vozíval na kárce domů z lesa za teplých slunečních dní hezky načepýřené popadané šišky a zatápěl jimi, když přišly chladné dny.
Horší je to s řády, které vymyslel člověk. Takové řády často nemají oporu v ničem smysluplném a jsou tvořeny jen pro hájení zájmu těch, kdo je uvedli v život. Tyto řády nám někdy dokonce berou naše elementární práva a svobody, které nám byly dány do vínku, ovšem nejsou žádoucí pro ty, kdož nás chtějí nenápadně zotročit. To jsou zlořády. A historie má se zlořády občas hodně ironické zúčtování. A tak se staví pomníky a pak se bourají, lidé se zavírají na základě pochybných lidských zákonů a pak se pouštějí na svobodu aby se z nich stali noví vůdcové. Naštěstí tyto zlořády nemají žádný dopad na svobodnou duši člověka, který zmizí do hor. Zlořády řádí tam, kde jsou prachy a moc. Do hor se jim nechce.
A pak tu máme neřády a ty se, bohužel, do hor často dostávají. A dělají tam bordel, odpadky pohazují, řvou, ryjí nápisy do kůry stromů a do skal, trhají vzácné květiny.
No a pak tu máme ještě Luboše. Ten nám o sobě říká, že v příštím životě bude vyšší bytostí. Prosím, proč ne. Zlořády s ním nehnou, žije si mimo jejich dosah, z úředníků a úředníčků všeho druhu si hlavu nedělá, jejich pochybné zákony si konfrontuje se svým svědomím a když s ním nesouzní, tak tyto lidské zákony nerespektuje. Fajn. Zlořád na něj nemá. Srdce má otevřené pro řád přírody. Ale občas zapomene se tomuto řádu přizpůsobit. A tak pokud v září zapadá slunce kolem dvacáté hodiny a podvečerní lezení je naplánované do oblasti, odkud je složitý ústup i za denního světla, potom by měl mít s sebou čelovku. A Luboš ji s sebou neměl. Porušil řád nastupující tmy a schopností lidského oka. A tak se v lese začal chovat jako neřád. Jeho: „Ááááááá, do píííííííííííííííí*i!!! Kur*a!!! Já na to SE-R*!!!!“ se neslo nad jinak tichými horami zatímco on visel za batoh ve větvích padlého buku….. Kdybychom nám bylo dovolenou soudit a hodnotit, řekli bychom, že Luboš je homo caecus mutus….
Ale lezení to bylo krásné…..

Tom Atom 2016

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0023 IMG_0092 IMG_0055 DSC_2958 (2) OLYMPUS DIGITAL CAMERA b2 IMG_0072 IMG_0085 IMG_20161007_134812_resized_20161008_092415048 (2) IMG_0123 IMG_0089 10032014094

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement