BROUMOVSKO mrazem dýchající

Necítím se být povolaným pro to, abych psal cokoliv o Broumovsku. Neznám jej totiž. Nebo ještě lépe – neznám jej tak, jak bych si přál. Mám ale v úmyslu to napravit, co jen to půjde.
O krajích, kam je odevšad daleko, se říká, že jsou Bohem zapomenuté. Nemyslím, že by se to hodilo právě na Broumovsko, které je přírodní valbou pískovcových skal a stolových hor odděleno od zbytku naší vlasti. Broumovsko není zapomenuté Bohem a lidé tu nezapomněli na Boha – takovou koncentraci nádherných kostelů abyste jinde pohledali….také atmosféra kraje je jiná a krom ostatních charakteristik bych řekl, že i právě více bohabojná ( troufale tak soudím dle krátké dovolené v Broumově někdy před dvěma a půl lety, kdy jsme s rodinou bohoslužbu v Broumově navštívili ). Nebyl žádný církevní svátek, ale kostel praskal ve švech. Tehdy jsem v kostele cítil něco, co jsem mockrát v životě nezažil – jakousi sounáležitost s lidmi, čím prostšími, tím vřelejšími, čím obyčejnějšími, tím výjimečnějšími….). A broumovský klášter by vydal na článek sám o sobě….
Ne, Broumovsko není Bohem zapomenuté, je zapomenuté masami lidí, ale to mu – řekl bych – prospívá. Návštěva chrámu církevního i přírodního by si měla být v jednom podobná, měla by umožňovat rozjímání a to se třeba v nedalekém, byť krásném, Adršpachu nedaří ( minimálně na těch frekventovanějších místech ).
První kontakty s Adršpachem jsem měl jako dítě, tehdy jsem moc nevnímal rozdíl mezi Českým Rájem a zdejšími skalními městy. Jinou atmosféru, tak nějak syrovější a tím mi i bližší, jsem si začal uvědomovat v době, kdy jsem tu rok co rok absolvoval – tehdy ještě silně nekomerční – bikemarathon Rallye Sudety, jenž na své trase protínal i ty nejatraktivnější oblasti a svým profilem spolehlivě odděloval zrno od plev.
Zpět ale k Broumovsku a nejen k němu, ale obecně k pohraničí. Sudety….Pro vnitrozemce skoro nadávka, pro mě privilegium. Být obyvatelem Sudet je darem bydlet v kopcích, v krajích, kde je možná méně zaměstnání, o to více skutečné práce. Zimy tu jsou tužší, vítr studenější, peníze tu stále těžce vydělávají, ale také ještě mají menší cenu než ve městech v centrálních oblastech naší země. Je mi dobře v takových oblastech a proto místa, jako je Broumovsko, rád navštěvuji.
Jizerky jsou náš domov, k nim není co dodat, Krkonoše s výtkou komerce jsou prostě naše nejvyšší hory, pusté Jestřebí hory, syrové hory Orlické, nádherně svá oblast Rychleb, mimořádné Jeseníky a snad ještě mimořádnější Beskydy….a na druhou stranu od nás vzpamatovávající se hory Krušné. Mohl bych pokračovat po zemské hranici a jmenovat hory po obvodu naší země. Obrazně řečeno, naše země mi připomíná záchranný kruh – to, co je po obvodě, má smysl, toho se chytám, to mě drží. To uprostřed je ( středočeši mi prominou ) pro mě jenom díra.
Lidé jsou ale různí a tak, jako mě to táhne do syrového pohraničí, jiné to zase táhne odtamtud do Prahy nebo alespoň do měst, kde se podle nich lépe žije. Lidé odcházejí z pohraničí za prací a naopak ti upracovaní mizí do Sudet alespoň na výlety a čím dál častěji i trvale žít. Člověk totiž většinou touží po tom, co nemá. Často neví, co chce, ale bohatě postačí, aby rozuměl tomu, co nechce.
Malou část Broumovska jsem prošel za mrazivého dne, kdy mezi skalami proudil vzduch tak ledový, že jsem si připadal jako v trubce klimatizačního systému, jenž má v tropech nastolit arktické klima. Klepal jsem se zimou i když mám hodně studený odchov. Cesty byly porostlé ledem, brusle by byly tím nejlepším obutím. Přesto jsem s ohromným gustem prošel Kovářovou roklí a v Kovárně se raději moc nezdržoval, aby tu v březnu nenašli mou rozmrzající mrtvolu. Vrátím se sem. S rodinou na výlety, s Lubošem na skály – nebo to zkombinujeme. Ale až se jaro zeptá, budeme připraveni Broumovsko poznávat.
Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0001 IMG_0017 27747561_10208275098795755_5465169824646976186_o DSCN3959 IMG_0015 VIRB Picture 5 IMG_0137 IMG_0002 IMG_0043 IMG_0009 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0051

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement