DELSˇÍ CESTY aneb ,,bejt toho tak 300 metru“

JIZERSKOHORSKÉ VYŠŠÍ STĚNY A DELŠÍ CESTY aneb ,, ….bejt toho tak 300 metrů….“

Znáte to všichni, kdo si alespoň občas jdete zalézt – a to nejen do Jizerek. Vzlínáte stěnou vzhůru a najednou jste v pasáži, která vás přivádí do stavu lezecké nirvany. Nemusíte bezpodmínečně být extra vysoko nad zemí a ani nemusíte zrovna lézt cestu vyšší klasifikace. Prostě jste jen v úseku, který vám sedí, odpovídá vašemu umu nebo je malinko za ním, vizuálně i pocitově skvěle padnoucí pasáž naplňující vaše představy o ideálním lezení.  V tu chvíli to přijde – onen známý povzdech: „ Být toho tak třista metrů….“.

Není v Jizerských horách mnoho výrazně vysokých stěn s dlouhými linkami, o bigwallu ( nyní oblíbené téma českých novinářů a chovatelů kobyl ) nemůžeme mluvit, vícedélkových cest je poskromnu, ale i tak jsou Jizerky Bohem políbeným místem. Neplačme tedy pro to, co nemáme a naopak buďme vděčni za to, čeho se nám dostává měrou vrchovatou.

Máme-li chuť vylézt si delší cestu či prostoupit komplexem na sebe navazujících skal, máme kam jít a jsou to místa mimořádná. Některé cesty jsou vyhlášené jako celek, jiné obsahují jen nějakou „perlu“ v podobě jednoho či dvou takřka pověstných kroků.

Delší cesty jsou pochopitelně lákadlem samy o sobě, protože člověk má šanci pobýt si déle ve stěně a užívat si hloubku pod nohama, vyřešit si technickou stránku věci – pohrát si s materiálem, vymyslet si bezpečný štand….tam si upéct kachnu, poklábosit s parťákem, třeba cvaknutý do jednoho kruhu, který snad drží….

Prohrabal jsem se tedy archivem a pár z těch na metry bohatších cest jsem sestříhal do jednoho videa. Jsou to cesty přelezené většinou ve dvojici s Lubošem. Lezli jsme si v naprosté pohodě a klídku a plnili si naše jizerskohorské lezecké sny, což ovšem neznamená, že máme odškrtnuto, splněno a tím to pro nás končí. Všechny tyto cesty chceme rozhodně znovu navštívit, pochopitelně dá-li zdraví. A to je ta aktuální potíž. Luboš už je zase Zádíčko a já Pacička. Hojíme, léčíme, pijeme, sníme o lezení a sníme, co vidíme….

Záběry z ostatních „delších cest“  zařadím zase za nějaký čas do dalšího videa, až mě – podobně jako dnes – přepadne při pohledu do bílé krajiny stesk po lezení…..

Tom Atom

 

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

Obraz0408 fran. capka (17) IMG_0014 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0153 IMG_0119 101_3611 IMG_0042 IMG_0038 VIRB Picture DSC_2885 Obraz0353 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement