MRAZIVÁ PREMIÉRA 2017

První leden 2017 a já volám Lubošovi: „Tak co, kámo, už máš nějaký horezdar?“. Mrzutý hlas odpovídá: „Já ti pěkně z vejšky na horezdary….“. Chápu! Makat v lese za zimy jak v Charkově na nádraží, také bych se do hor nehrnul. Natož s naším přístupem, kdy lov horezdarů nepořádáme a necháváme na náhodě, jestli nám nějaký spadne do klína. Já si přesto horezdar udělal hned první lednový den při novoročním výstupu na Černou studnici. To jsem si čistě pro radost a dobrý pocit vylezl na jednu ze skal na Černostudničním hřebeni. Jméno skály neprozradím, ať lovci loví. Neškrábal jsem se tam kvůli horezdaru, jen se mi stýskalo po pocitu sedět někde na vrcholu skály….
Od počátku ledna výrazně přituhlo a tak jsem ani nečekal, že se s Lubošem, který má té kosy za šichtu v lese až nad hlavu, v dohledné době vypravíme ho Jizerek lézt. Oproti očekávání jsme ale společnou kagotovskou sezonu až překvapivě brzy zahájili a to za mrazivého a větrného 11. ledna 2017.
Nemám příliš mnoho volna v posledních dnech. A tak, ač nerad, jsem odmítal nabídky Abu a Hoe, kteří podnikají výpravy do hor. Středeční odpoledne ale znamenalo volný půlden. Provolali jsme s Lubošem možnosti, zavrhli lezení na překližce a sami sobě jsme hodili rukavici v podobě návrhu výpravy do hor. „Je tam ale ukrutnej vítr, můžeš se do něj i položit….a nosí to sníh, bílá tma, koukám na to z okna….“. Luboš si zastrašil, ale já se za ním do Hejnic vydal.
Už příjezd vypadal jedinečně: mraky se valily přes hranu hor a stékaly do údolí, o kus níž je zase vítr nabíral a hnal zpět. Vířilo a mlelo se to tam, no radost to z okna pozorovat. My ale ve vyhřátém domě nezůstali. Rychle jsme si rozhodili pár cajků do batohů, Luboš prozřetelně navlékl psům slušivé obleky a už jsme si to mazali přes zasněžené pláně směrem k Ořešníku. Jen na chvíli jsme v lese unikli náporům větru, s o to větší silou nás přivítal na hřebínku oddělujícím Zahradní stráň od svahu, kterým jsme od Hejnic vystoupali.
Pro první společné lezení roku 2017 jsme zvolili Zahradní věž. Krátký úsek ze hřbítku ke skále byl snad nejmrazivější a největrnější částí naší výpravy. Vítr se tu do nás opíral, cloumal s námi, ale byli jsme dobře oblečení, takže žádné drama. Sýkorka, kterou jsme našli umrzlou, schoulenou mezi kamenem a kořeny buku, tolik štěstí ani vrstev oblečení neměla….
Navlékání cajků pod skálou bylo také lahůdkové, prsty jsme přestali cítit dřív, než jsme začali lézt. Vylezl jsem na polici a musel si nechat zespoda poslat teplejší rukavice, protože ty, ve kterých jsem začal lézt, měly okamžitě mokré dlaně a já prvně v životě zažil pocit, kdy mi látka přimrzala přímo ke kůži a nešla sundat. Pobyt a na vrcholu? Posezení a kochání? Zapomeňte! Pobyt krátký, prožitek intenzivní. Vichr nás stahoval ze skály, cloumal námi, promrzlýma rukama jsme kostrbatě udělali zápis do knížky a stejně neohrabaně a zmrzle i manipulovali s cajky při přípravě slanění. Dlouho už jsem se tak netěšil z vrcholu skály dolů. Chudáci psi klepali kosu, třásli se, přimrzaly na nich oblečky.
Cesta dolů kolem Zahradníka nás zahřála a doma zasloužené pivo potěšilo. Neušli jsme žádný velký kus, nevylezli těžkou cestu, nezažili žádný ultraextrémní mráz, ale přesto jsme měli dokonale horsko/zimní lezecký zážitek, kterým jsme otevřeli naši kagotovskou sezonu 2017.
Dojem větrného zimního dne pak dokreslila cesta domů za vánice, kdy jsem musel i chvílemi stavět, protože nebylo vidět na krok. Cestou bouračky, sněhové jazyky, proužící se pražáci i letící sebevrazi a k tomu zprávy z rádia o kalamitním stavu vyhlášeném ve Frýdlantském výběžku i na jablonecku a tanvaldsku. Tedy zrovna na mé trase…. Projet to ještě šlo, ale ráno to asi bude zajímavé…..

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0015 IMG_0105 IMG_0182 IMG_0058 IMG_0030 Fotografie008 IMG_0009 IMG_0124 IMG_0021 SAM_1331 IMG_0027 10032014126 IMG_0090

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement