Knihy s tematikou Jizerských hor

Je hnusně? Sáhni po knize! Aneb knihy s tematikou Jizerských hor
Je kniha anachronismus? Snad ne! Nevím, jestli to pociťujete také, ale pro mě je mnohem příjemnější sáhnout do knihovny a vytáhnout oblíbenou knížku, prolistovat ji, přečíst třeba po x-té oblíbené pasáže, než otevřít soubor s nějakou e-knihou. Virtuální svět nás válcuje, ale kniha snad přežije. Fandím jí!
Jizerské hory se staly oblíbeným tématem řady autorů, kteří o těchto našich horách píší nebo vydávají knižně svoje fotografie. Mnoho přemnoho knih o Jizerkách vyšlo za posledních – řekněme – 15 let. Přitom od svého dětství až do dospělosti škála titulů o Jizerských horách až tak pestrá nebyla a já opakovaně vyndával z rodinné knihovny tři tituly….
Nemám zdaleka všechny knihy o Jizerských horách. Dá se říci, že vybírám, které mi stojí zato koupit. Ale i přes toto výběrové síto jich mám dost. Zároveň nejsem kritik a necítím se být oprávněn knihy hodnotit, vždyť za každou z nich se skrývá spousta lidské práce a co se líbí mně, nemusí se líbit druhým a naopak.
Protože je venku nevlídno a děti marodí, sahám v posledních dnech po knihách častěji než ve zbytku roku. Rozhodl jsem se proto, že napíšu článek o knížkách, jejichž tématem jsou Jizerské hory. Sám pro sebe mám ty knihy rozdělené do několika kategorií a přesně tak je zmíním a čistě subjektivně ohodnotím, přestože každý z vás na ně může mít názor úplně jiný.

Jdeme na to:
Knihy, které znám z dětství:
KNIHA O JIZERSKÝCH HORÁCH ( vyšlo 1976 ) – Miloslav Nevrlý ( osobní hodnocení: FANTASTICKÁ!!! )
Kniha, která je biblí všech milovníků Jizerských hor. Není třeba představovat ani autora, ani knihu. Fenomenálně čtivá, přitom nabitá informacemi a díky absenci fotek ( jen černobílé ilustrace ) dává i prostor pro fantazii. Poprvé vyšla roku 1976. Mám první tři její vydání – postupně rozšiřovaná, rovněž přiložená mapa se měnila. Čtvrté vydání, už jiného formátu, jsem nekoupil….
JIZERSKÉ HORY ( 1971 ) – Kolektiv autorů fotografií ( URČITĚ JI PŘEČTI A PROLISTUJ )
Úvod k této staré a snad i první fotografické publikaci ( většina fotografií černobílých ) napsal Miloslav Nevrlý a jeho zdejší slova o duchu Jizerských hor ve mě od dětství rezonovala. Četl jsem to tisíckrát. Některé fotografie jsou unikáty a vyvolávají nostalgické pocity, odkazují na doby, kdy vše bylo jinak.
JIZERSKÉ HORY ( 1983 ) – ( SOLIDNÍ ZDROJ INFORMACÍ Z DOBY, KDY SIS NIC NEVYGOOGLOVAL )
Tuzemská turistická klasika , průvodce spadající do solidní série turistických průvodců Olympia po oblastech naší země. Cenný zdroj informací a inspirací na výlety.
JIZERSKÉ TICHO ( 1978 ) – Kolektiv autorů fotografií + texty J. Suchla (URČITĚ JI PŘEČTI A PROLISTUJ )
Obrazová publikace velkého formátu, tentokráte již s barevnými fotografiemi. Čtivé jsou doprovodné texty a kuriózní je předmluva od Lubomíra Štrougala, tehdejšího předsedy vlády z dob Komančů.
Pozn. MALÉ JIZERSKÉ TICHO je menším bráchou JIZERSKÉHO TICHA….
První knihy, které jsem si sám koupil a pár z nich dostal:
MOJE JIZERKY ( 1996 ) – Siegfried Weiss ( SKVĚLÁ A TROCHU SMUTNÁ…. )
Fotografická publikace autora, jehož jméno jistě dobře znáte. Nádherné fotky, bohužel řada z nich z doby, kdy bylo v Jizerkách neveselo truchlivo a hory po kalamitě umíraly. Také stav hejnické baziliky ještě před rekonstrukcí…..Knížka, ke které se vracím. Později vyšla ve druhém rozšířeném vydání.
TŘI ISERINY ( 2006 ) – Miloslav Nevrlý, Otokar Simm, Jan Pikous ( SKVĚLÁ )
Parádní knížka o Jizerce, Velké Jizeře a Orle. Unikátní fotografie a informace, které se knižně objevily poprvé.
DALEKÉ OBZORY ( 2003 ) – Jan Pikous ml., Šimon Pikous, Marek Řeháček, Otokar Simm ( PĚKNÁ, DOBRÁ INSPIRACE PRO TY, KDO TEPRVE JH POZNÁVAJÍ )
Přehled rozhleden a vyhlídek Jizerských hor. Zajímavé jsou fotografie, na kterých je vidět, jak se vše mění. Ve své podstatě katalog vyhlídkových míst.
POEZIE JIZERSKÉ ŽULY ( 2002 ) – Jan a Šimon Pikousovi, Otokar Simm ( FANTASTICKÁ )
Máš rád Jizerky a hlavně jejich skály? Potom tuto knížku musíš mít! Nádherné fotografie balvanů a skal i výhledů z jejich vrcholů. Fotky, ze kterých dýchá hluboký vztah k Jizerkám. Jakmile se do hor delší čas nedostanu, sahám po této knížce. Jsem rád, že ji mám i s osobním věnováním autorů. Knížku jsem od nich kdysi koupil v podloubí libereckého Benešova náměstí v předvánočním čase. Při nákupu darovaný kalendářík s fotografií ( dnes už modrými housenkami nahrazeného ) červeno-bílého hranatého motoráčku, stále slouží jako záložka…
JIZERSKÉ HORY V PROMĚNÁCH ČASU ( postupně tři díly ) – Jan a Šimon Pikousovi, Marek Řeháček, Petr Kurtin ( osobní hodnocení: SKVĚLÉ, i autory musela práce na této triologii bavit )
Pohledy na stejná místa nafocená z totožných ( nebo co nejbližších ) míst, ovšem s odstupem několika desetiletí. Krása! Za pár let může vyjít znova, za dalších padesát let opět…..něco se bude měnit, něco zůstávat. Vynikající počin.

JIZERSKÝ ROK ( 2007 ) – Jan Veselý ( NÁDHERNÁ KNIHA )
Po knize fotografií S. Weisse Moje Jizerky další ze série velkoformátových knih fotografií z nakladatelství BUK. Stejná grafická podoba knihy. Fotografie uspořádané dle ročních období a doplněné mimořádně zdařilými texty, ke kterým se rád vracím.
KRAJINOU JIZERSKÝCH HOR ( 2004 ) – Zdeněk Lín, Pavel D. Vinklát ( LÁSKA NA TŘETÍ POHLED )
Vícekrát jsem měl v ruce tuto knihu, než jsem si ji koupil a nebýt výrazné slevové akce, dosud bych ji neměl. Kniha zcela odlišná od jiných fotografických publikací s tematikou Jizerek, více umění jako takové než jen zdokumentovaná příroda našich hor. K nákupu mě motivovaly hlavně doprovodné texty, což by nepotěšilo autora fotografií. Čím častěji ale knihou listuji, tím víc se mi jako celek líbí.
TISÍCOVKY JIZERKSÝCH HOR ( 2007 ) – kolektiv autorů ( NENADCHNE, NEZKLAME )
Prostě přehled vrcholů Jizerských hor s nadmořskou výškou nad tisíc metrů. Krásné fotografie, pěkné texty, ale nějak mi chybí přidaná hodnota toho, co nejde popsat, ale nutí vás to ke knížce se vracet. Přesto jsem rád, že knihu vlastním.
ROČENKY JJHS – JJHS ( MOŽNÁ NEJPODCEŇOVANĚJŠÍ KNIHY O JH )
Jsou a nejsou to knihy. Ale já je mám rád, byť nejsem členem JJHS, jakožto tvor neorganizovatelný. Cenné informace, které se jinak těžko hledají. Několikrát jsem díky ročence poznal, co jsem měl v dětství pod nosem a nevěděl o tom ( několik podivínů, které jsem potkával a netušil, čím se zabývají, dnes mohu jen litovat, že jsem se jich na spoustu věcí nezeptal ).
KRONIKA TRAMPINGU V JIZERSKÝCH HORÁCH ( 2004 ) – Pavel Déčko Vinklát ( I BEZ VZTAHU K TRAMPINGU NESMÍRNĚ ZAJÍMAVÉ ).
Je to kniha o lidech a proto mě tak baví. Nejsem trampík šiškožrout, ale mám k nim respekt, jsou to – co znám – čisté duše. Krásné dobové fotografie trampských osad, zajímavé čtení o lidech, kteří si v Jizerkách žili svůj trampský sen. Jizerky Kanadu připomínají, tramping ten dojem ještě umocňoval. Krása.
HOROLEZECKÝ PRŮVODCE JH ( dvě vydání: 1999, 2010 ) – Pavel Fajgl, Otokar Simm, Milan Vrkoslav (ÚŽASNÁ PRÁCE )
Nejsou to jen průvodce ( množné číslo kvůli dvěma knižním vydáním a jim předcházejícím samostatným brožurám týkajícím se skalních oblastí ). Nádherně čtivě zpracovaná historie lezení na jizerskohorské žule. Přehledně rozdělené skalní oblasti, atd. atd. Cenný zdroj informací o skalách, vděčný jsem za absenci GPS souřadnic skal. Popisky přístupu nechávají prostor pro vlastní snažení. Prostě perfektní.
Pro doplnění knihovny lezců zároveň slouží horolezecký průvodce skal na Černostudničním hřebeni.
JIZERSKÉ HORY ( O MAPÁCH, KAMENÍ A VODĚ / O RAŠELINIŠTÍCH, KVĚTENĚ, ZVÍŘENĚ / O LESE, DŘEVU A OCHRANĚ PŘÍRODY ) – projekt pana Romana Karpaše ( OBDIVUHODNÝ POČIN, KTERÝ ALE ZTRÁCÍ LIDSKÝ ROZMĚR ).
Perfektní dílo pro knihomoly, systematické analytiky, šťouraly a hnidopichy. Precizní, encyklopedické, nabité informacemi i fotografiemi. ALE! Kdo má tato ( v dobrém slova smyslu ) „knižní hovada“ číst? Každý ze tří dílů této velkoformátové bestie musíš se značným vypětím fyzických sil přenést na stůl a za dlouhých zimních večerů se tou záplavou informací prokousávat jako student skripty. Beru to takto: chci-li exaktně přesné informace, najdu je právě v těchto knihách. Ale s radostí si v nich nepočtu. Knihy, které si nedáš do batohu nebo zavazadla na cestu, nepřečteš si je rozložené na klíně ve vlaku…Ale klobouk dolů, muselo to dát práce! Třetí díl jsem si nekoupil, pouze půjčil, prolistoval a stačí. Ke dvěma tisícům za to již nedám a přistavovat dům kvůli větší knihovně také nebudu.
JIZERKA a SMĚDAVA – Klenoty Jizerských hor ( 2016 ) – Roman Karpaš a kolektiv ( PRECIZNÍ, ALE…. )
Stejně jako předchozí triologie, obsahuje i tato kniha perfektní informace o Jizerce ( velmi podrobně ) a Smědavě ( tady jsem čekal více ). Stejná grafika, přehledná, ale poněkud encyklopedická. Asi to byl záměr. Přečetl jsem, spoustu zajímavého jsem se dozvěděl, ale nemyslím, že bych se k této knize vracel na rozdíl třeba od Tři jizerínů, které jsou nepoměrně čtivější. Nechci ale porovnávat, zpracování i záměr jsou naprosto jiné. Každopádně obdivuhodná preciznost….
V JIZERSKÝCH HORÁCH ( 2012 ) – Vlasta Měchurová, Jan Měchura ( KRÁSNÉ FOTOGRAFIE, ALE NIC VÍC )
Jako když si otevřete složku s oblíbenými fotografiemi z výletů. Jen samé mimořádné fotky, krásné, přímo úžasné. Ale co už takových fotografií je, co už je obdobných galerií na internetu. Knihu jsem dostal darem, jinak bych si ji nekoupil. Přesto ale se mi graficky velmi líbí, klidně bych ji použil jako dárek někomu, kdo má rád přírodu a přijede sem na návštěvu….

JIZERSKÉ HORY NA STARÝCH DIAPOZITIVECH ( 2011 ) – Miloslav Nevrlý, Roman Karpaš ( PARÁDNÍ, ČTIVÉ, NOSTALGICKÉ )
Jedna z mých nejoblíbenějších knih o JH, co vyšly v poslední době. Fotografie, které jsem doposud nikde neviděl a asi jinde neuvidím. Zdokumentovaná tvář Jizerských hor, která už je pryč….dokonale čtivé texty pana Nevrlého. Zde si ale neodpustím jednu věc, která mě v této knize, jakožto pozorného čtenáře fakt baví: MYŠÍ TRUS. Člověk by mohl nabýt dojmu, že hlavní činností pana Nevrlého ( kterého osobně neznám, ale skrze jeho dílo ho bezmezně obdivuji ) bylo ometání myšího trusu z kde čeho. Ze starých pokrývek, polic, stolů….u několika fotografií se informace o této činnosti objevují. Prvně jsem slova o myším trusu zaznamenal v nějaké povídce pana Nevrlého, vydané snad v sedmdesátých letech v Pionýrské stezce. Snad to byl Bílý pavouk, ale co já vím…. Je to něco, co vám utkví v hlavě. A tak mě v knize plné starých diapozitivů baví, kolikrát musel pan Nevrlý po těch hlodavcích uklízet….
JIZERSKÉ HORY Z NADHLEDU ( 2012 ) – Aleš Tauchman, Roman Karpaš ( OKO JE POŤEŠENO )
Pohledy na Jizerské hory z výšky. Nic víc, nic míň. Ovšem pro nás, kdo nedisponujeme křídly či soukromým porichtungem, který by nás nad horami vozil, je to perfektní dílo. Baví mě prohlížet letecké fotografie oblíbených partií hor.
PODIVÍN, KTERÝ OKRÁŠLIL SVĚT ( 2015 ) – Jan Šebelka a kolektiv ( FAJN, G. GINZEL, endemit Jizerek, SI KNÍŽKU O SOBĚ ZASLOUŽÍ ).
Kdo by ho neznal, kdo by na něj neměl nějakou vzpomínku. Dokonce i já sám si dobře vybavuji návštěvy ve starém Hnojovém domě. Mám otisky Gustových razítek na kdečem. A protože milion lidí znalo Gustu lépe než já, rád jsem si přečetl jejich vzpomínky.
ĎÁBLŮV DOKTOR ( 1987 ) – Vladimír Mikolášek ( PRO SEZNÁMENÍ DĚTÍ S POVĚSTMI JH VÁBORNÁ KNIHA )
Řada zde sepsaných pověstí prý byla autorem více či méně upravena a tak se ne vše drží podoby, která se traduje mezi lidmi. Přesto pěkný, spíše pohádkově laděný, počin. Čteme si s dětmi před návštěvou míst, o kterých pojednávají pověsti v knížce obsažené. Výlety pak mají další rozměr.
POVĚSTI OD ŘEKY SMĚDÉ ( 2007 ) – Eva Koudelková ( POMĚRNĚ TEMNÉ PŘÍBĚHY A K NIM PADNOUCÍ ILUSTRACE )
Pověsti z Frýdlantska a Jizerských hor, ne tak dětsky podbízivé jako ty v Ďáblově doktoru, z mého pohlede zdařilé dílo.
DOKTOR KITTEL SEVEROČESKÝ FAUST V LEGENDÁCH A POVĚSTECH ( 2011) – R.K. Fischer ( ZAJÍMAVÉ )
Zajímá tě historie a chceš vědět víc, než říkají pověsti? Ideální knížka! Přečetl jsem s chutí a při návštěvě Krásné jsem víc v obraze .
ZA ŽIVOTA SE STANE LEDACOS ( 2008) – Jarmila Bachmanová ( ZAPOSLOUCHEJ SE! )
Ano, zaposlouchej! Kniha více či méně banálních příběhů z kraje kolem horního toku Jizery. Co je ale podstatné, vše psáno místním hovorovým jazykem a hlavně!!!! přiloženo je CD s autentickými nahrávkami. Jako bych zase slyšel obě babičky, které už dávno ví, jak je na druhé straně….

SOUMRAK PERLIČKOVÉHO KRAJE ( 2011 ) – Petr Nový ( CENNÝ ZDROJ INFORMACÍ PRO LOKÁLNÍ PATRIOTY )
Chcete vědět více o zlatých časech sklářství v podhůří Jizerských hor a rovněž o následném úpadku nebo spíše o návratu z nebeských výšin k normálu? Toto je pravá knížka! Roky běží, korálky se stále vyrábí a mají úžasnou historii.
Docela milá je i publikace Příběh perličky, což je P.R. materiál Preciosy.

JIZERSKÉ VYPRÁVĚNÍ – 50 LET HORSKÉ SLUŽBY JH ( 2004 ) – Miroslav Bíca ( ČTIVĚ NAPSANÉ PŘÍBĚHY )
Horská služba má jistě svou kroniku, pamětníky a hlavně spoustu příběhů, které stojí zato zapsat. Jizerky nejsou velké, ale co už se toho tady stalo….pěkná zajímavost….
FRÝDLANTSKO – průvodce po krajině a jejích náladách ( 2009 ) – Marek Řeháček ( MIMOŘÁDNĚ ČTIVĚ ZPRACOVANÝ PRŮVODCE )
Toto není jen průvodce, vnímám ho spíš jako vyznání….Kniha, ke které se rád vracím za dlouhých zimních večerů, kdy je uzavřen přejezd přes hory a Frýdlantsko mi připadá neskutečně daleko.
P.R.A.CH.T.E.L. život na niti ( 2013 ) – Boris Hlaváček ( LEZEŠ? BAVÍ TĚ SKÁLY? POTOM TO MUSÍŠ MÍT )
Strhující příběh horolezce s rozporuplnou pověstí, Petra Prachtela a pochopitelně také jeho ženy Zorky, jejíž památce je kniha věnována. Extrémně čtivé, doplněné krásnými fotografiemi a kresbami. Jsem rád, že mi Petr, kterého považuji za svého přítele, knihu redigoval – proškrtal a opatřil poznámkami. Docela jsem se u toho nasmál. Snad nejvíce u opravy fotografie autora, kde jsem byl Petrem upozorněn, že pan Hlaváček je značně kulatější, než jeho – ve fotoshopu – vertikálně natažený obličej . A také ten židovský chlapec nikdy neexistoval .
SMRK – Král Jizerských hor – Karel Nádeník a kolektiv ( FAJN DÍLKO PRO TY, KTEŘÍ TO TU MAJÍ RÁDI )
Monotematická publika takřka kapesního formátu. Přečetl jsem s chutí. A pak někomu věnoval, asi jsem zrovna neměl volnou láhev vína nebo bonboniéru.
PODIVUHODNÍ TVOROVÉ JIZERKSÝCH HOR ( naschvál neuvádím autora ani rok vydání – BRAK JAK PRASE )
Tuto „knížku“ nebo spíše v mých očích „ostudu knih“ jsem dostal a jako jedinou v životě – bez pocitu stuhu a hanby – spálil v kotli, což je jinak pro mě, člověka s hlubokým vztahem ke knihám, nemyslitelné. Nezlobím se na autora, každý má nějaké zájmy – autor v tomto případě zrcadlovou fotografii. Díky tomuto efektu vytvořil fotografie jakýchsi podivných tvorů, zvláštně je pojmenoval a doplnil texty jak za použití halucinogenů. Bez jakékoliv vazby na historii a pověsti našeho kraje. Opakuji, na autora se nezlobím, je spíš vrchol zhulenosti to vydat a prodávat. Možná jsem to mohl nechat, určitě se to nedočká reedice a možná to bude cenná trofej do sbírky psychedelické literatury.
PŘIPOMÍNKY ZAŠLÝCH ČASŮ ( 2008 ) – Miloslav Nevrlý, Jan Pikous, Marek Řeháček, Otokar Simm ( OPATRNĚ PŘIJATÁ FENOMENÁLNÍ KNÍŽKA ).
Když jsem se dozvěděl, že vyjde knížka o pomníčkách Jizerských hor, polil mě studený pot. Dost na tom, že se u pomníčků začaly objevovat plastové soudky a umělé kytičky jak někdy na městském hřbitově. Teď ještě tohle! Takhle brát tajemství horám a klid mrtvým! Podoba knížky mě ale uklidnila. Žádné mapky, GPS souřadnice. Pouze příběhy, navíc moc hezky napsané. Kniha, která má ambice být jednou z nejčtenějších těmi, kdo mají Jizerky rádi ve všech souvislostech, tedy i se znalostí historie.
ALBUM STARÝCH POHLEDNICH JIZERSKÝCH HOR – Petr Kurtin, Otokar Simm ( KLASIKA, POTĚŠÍ STAROMILCE )
Není co dodat, další kniha ze série reprintů starých pohlednic uspořádaných do knihy.
TOPOGRAFIE SKAL JIZERSKÝCH HOR a TOPOGRAFIE RAŠELINIŠŤ JIZERSKÝCH HOR – Miroslav Nevrlý, Gustav Ginzel ( Z DNEŠNÍHO POHLEDU SPÍŠE ZAJÍMAVOST A SBĚRATELSKÝ KOUSEK ).
Tato dvě dílka mám pouze ve formě scanu od přítele Petra Kellnera. Považuji si jich. Jsou to předchůdci průvodců a jejich úloha v historii publikací o JH je dostatečně známa.
JIZERSKOHORSKÁ RAŠELINIŠTĚ ( 2004 ) – kolektiv autorů ( PRECIZNĚ ZPRACOVANÁ TÉMĚŘ UČEBNICE
Zajímají tě rašeliniště. Chceš o nich hodně vědět? Pak si přečti tuto knížku a také jeden z dílů triologie obřích knih pana Karpaše a jsi specialista na tuto oblast.
PŘÍRODA FRÝDLANTSKA – Pavel Vonička, Jan Burda, Ivo Honsa, Šárka Mazánková a kolektiv ( SKVĚLÉ UCELENÉ INFORMACE PRO MILOVNÍKY FRÝDLANTSKA )
O této knize platí to, co o výše uvedené: Jirerskohorská rašeliniště. Knihy vyšly takřka současně, pokud se nepletu. Obě precizní, doplněné krásnými fotkami. Ale stejně jako obří triologie mi připomínají učebnice. To ale nemusí být špatně….

PÍSEŇ O LESE ( 2010 ) – Gustav Leuteld, Siegfried Weiss ( POTRAVA PRO DUŠI, ŽÁDNÁ MASOVKA )
Do češtiny přebásněné texty josefodoského rodáka G. Leutelda, doplněná o krásné fotografie S. Weisse. Něco na pro fajnšmekry, čtivé ve chvíli, kdy na to máte rozpoložení.
NOHAMA V ZEMI, HLAVOU V OBLACÍCH – Jiří Bartoš ( PRO MILOVNÍKY JIZERSKOHORSKÝCH BUKŮ )
Fotografie hejnického fotografa Jiřího Bartoše a to na jediné téma: buky! Kolik z fotografií by se skvěle vyjímalo hezky zarámovaných na zdi!
PŘÍBĚHY JIZERSKOHORSKÝCH ROZHLEDEN – Marek Řeháček, Jan Pikous, Petr Kurtin ( ČTIVÁ KNIHA PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VĚDĚT VÍCE )
Kousek od jedné rozhledny bydlím. Střihnu-li to lesem napřímo, jsem u věže za třicet minut. Ale nikdy jsem o této rozhledně nevěděl víc, než jsem se dočetl v této knize. Doporučuji.
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE JIZERSKOHORSKÉ BUČINY ( 2002 ) – JJHS ( ROZTOMILÁ VĚC )
Knížka připomínající prvouku pro žáky základní školy. Jeden z prvních počinů JJHS. A líbí se mi.
TAJEMNÉ STEZKY KRAJINOU JIZERSKÝCH HOR – Luboš Y. Koláček ( ČEKÁ NA PŘEČTENÍ )
Až bude zase čas na knížku, mám ji připravenou.

Knihy, které nejsou přímo o Jizerkách, ale nezapomeňme na ně:
KARPATSKÉ HRY – Miloslav Nevrlý ( NEČETL JSI? RYCHLE TO NAPRAV! )
Podmanivé texty, hodně osobní charakter, inspirativní pro toulání, cestování a srovnání hodnot!
VĚTRNÉ TOULÁNÍ ( později VĚTRNÉ TOULÁNÍ V HEDVÁBNÝCH ČASECH ) – Miloslav Nevrlý ( MUSÍŠ MÍT )
Výběr textů M. Nevrlého. Perfektní pro pozitivní naladění, inspirující, podněcující chuť se svobodně toulat a neřešit kraviny….
NEJKRÁSNĚJŠÍ SBÍRKA – Miloslav Nevrlý ( DOBROVOLNĚ POVINNÁ ČETBA HRDÝCH VLASTENCŮ )
Ano, máme úžasnou zem, stejně tak úžasné je dnes již samostatné Slovensko. Tolik pestrosti přírody! Buďme na to hrdí, máme na co! Texty o jednotlivých chráněných oblastech a rezervacích.
A kromě toho?
Časopisy PATRON – materiál spolku Patron. Netřeba představovat, pouze poděkovat za nezištnou práci nadšenců, kteří precizně mapují známou i neznámou historii kraje.

Závěrem: má hodnocení jsou čistě subjektivní. Pokud jsem nějaké knize ublížil, omlouvám se, všechny ( kromě jediné ) mají můj hluboký respekt. Jestli jsem na nějakou knihu zapomněl? To je více než jisté! Vyšlo toho tolik, že mi mohlo ledacos uniknout. Klidně kdokoliv doplňte. Mám někde chybu? Nejsem robot! Může se stát! Važte si knih, važte si jejich autorů a nelitujte peněz utracených za knihy!
S přáním spousty radosti nad knihami
Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0100 IMG_0121 IMG_0012 IMG_0027 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0161 Obraz0409 IMG_0037 hdr DSC_0035 CIMG4725 VIRB Picture IMG_0102

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement