TRAVERZ POD ORLÍM HNÍZDEM

Je těžké zůstat doma, když do stále ještě zimních hor zavítají dny, které voní jarem! Víme, že zima ještě zdaleka nekončí – prostě takové předjarní nadechnutí. Kam se opře sluníčko, sníh povolí. Ztuhlá krusta změkne a člověka neunese. Kde dopadají sluneční paprsky dostatečně dlouho, stékají první potůčky z roztátého sněhu směrem do údolí – jakmile ale dosáhnou stinných míst, voda opět přimrzá a vytváří ledové plotny. Noha ti smekne po vlhké zemi a hlína zavoní. Nad vyhřátými kameny se rojí komáři a z lesů se ozývá ptačí zpěv. Velký je teplotní rozdíl mezi jižní a severní strání a stejně citelná je i proměna teploty při západu slunce.
Přesně takový byl včerejší den v Zahradní stráni, tedy v místech, kam směřovaly naše ( nejen ) lezecké výpravy koncem roku uplynulého i začátkem toho letošního. Psy jsme nechali tentokráte doma: v očích jsme jim četli zklamání a smutek. Nešlo to ovšem jinak, protože v plánu jsme měli přelézt si nádherný traverz pod Orlím hnízdem. A nechte psy někde dole uvázané u stromu….
Zmíněný traverz jsme přelézali již několikrát a co se zasazení skály do krajiny i výhledů týká, nemáme mnoho oblíbenějších lokalit. Stejné potěšení jako samotný pobyt v těchto místech, přináší i přelézání traverzu samého. Víme, že variant traverzu je několik, ostatně máme je vyzkoušené a všechny nás moc baví.
I tentokráte jsme chviličku váhali, zda zvolíme traverz ve vyšší či nižší hladině. Obě varianty probíhající rovnoběžně nad sebou ve vzdálenosti pár metrů jsou něčím výjimečné. Horní varianta nabízí atraktivní překrok přes jakýsi trojúhelníhový kámen a pochopitelně větší hloubku pod sebou. Níže položená verze přináší veliké potěšení z traverzování za pomoci horizontální pukliny a je na vás, zda po hraně této pukliny, tvořící ohromný lupen, půjdete nohama nebo si dopřejete to potěšení sestoupit nohama níže do stěny, za lupen se komfortně držet rukama a ručkovat vpravo, aby jste po chvíli zase na lupen nastoupali ( tuto variantu jsme tentokráte zvolili ). Tak či tak, jedno je jisté: tady nejde o prosté lezení směrem vzhůru, ale o radost z pobytu v atraktivním místě i za cenu zdánlivě nelogického a úmyslně si „komplikujícího“ postupu.
Vpravo nad lupenem čekala největší „potíž“ celého výstupu, navíc komplikace v přímé souvislosti se jménem této části masivu. Jako by na Orlím hnízdě skutečně hnízdili orli a to o velikosti pterodaktylů. Takové množství ptačího trusu a vyvrhnutých zbytků všeho možného abyste pohledali! Ještě že se nebojíme ptačí chřipky! Uvažoval jsem, jestli ten bílý ptačí trus neseškrábat a s vysvětlením, že jde o nové, vitamíny obohacené magnezium, jej nedarovat jej někomu, kdo rád máguje.
Na vrcholu Orlího hnízda jsme se rozhodli, že tentokráte nebudeme pokračovat vzhůru ke Stojce, ale prozkoumáme skály a balvany v okolí Bradla. Spousta čerstvě vypadajících borháků svědčí o relativně značné aktivitě v této oblasti. Luboš to obcházel zleva zprava, pár linek si vymyslel a ať už jsou vylezené či ne, my se sem vrátíme pro další dávku radosti z pobytu v horách.
Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 10032014128 IMG_0087 IMG_0017 IMG_0252 20170415_131759 OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSCN3941 IMG_0032 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_20160421_164455 IMG_0110 DSC_1432

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement