MORION

Impozantní skalní blok ztracený v příkrých srázech nad Malým Štolpichem, připomíná svým tvarem stejnojmennou přilbici španělských conquistadorů. Tvarová podobnost je nejvíce zřejmá při pohledu od severozápadu. Přijdete-li k němu poprvé, stanete pod ním v němém úžasu a oči z něho spustit nemůžete.
Začnete jej obcházet a hledat cestu na vrchol, přičemž logicky dojdete k přesvědčení, že nejsnadněji vás tento žulový krasavec pustí buď z náhorní strany nebo Normálkou po prohnuté plotně od jihozápadu. Obojí za VI ( stará jizerskohorská ).
Luboš za nás oba rozhodl, že půjdeme Normálkou a rovnou dodal, že když mám rád ty plotny, je to moje. Oba jsme vnímali, že klíčová a zároveň spásná bude pecka v JZ hraně. Postavím-li se na ni, snadno už cvaknu BH a už bez nervů dolezu na vrchol. „Hele, kdyby něco, tady odskočíš…“, dodal Luboš a z místa případného dopadu nohou odsunul batohy a psy.
Žádné dlouhé štráfy, protože čas nás tlačil ( bohužel ) a už jsem se opatrně pohyboval plotnou k její pravé hraně. Pod nohama to chroustalo, kousky živce mi zůstávaly i v rukou, když jsem zvětralé krystaly stisknul prsty. Stará pravda říká, že hloubka při pohledu shora je vždy větší než výška při pohledu zespodu. Bylo to tak. Místo, kam jsem měl teoreticky odskočit, se najednou zdálo malinké a nutnost skoku jsem si nechtěl vůbec připouštět. Pod pravou nohou se mi při větším zatížení vylomil krystal ( Morione, promiň ), ale reflexivní stisknutí hnid oběma rukama a to, že jsem levou nohou dosud neopustil přijatelnou polohu na tření, mě udrželo ve stěně. Člověku zatrne. Ale k pecce už to bylo kousek, chytit ji, nastoupat do ní nohou a cvak, už je dobře, žádné lety nebudou. Vrchol pak už je nadohled. Ještě párkrát zabereš a už si užíváš ten pocit, že můžeš na chvíli stanout na vrcholu této tvarově skvostné skály.
Luboš na druhém trochu prskal, že už to nikdy nepoleze. To ale říkal o kdejaké cestě. Bulhar si musí zanadávat, aby ho to bavilo. Prostorný vrchol jsme po jeho obvodu obešli a zkoumali stěny pod námi. Kloubou dolů, co tu Prachtelovi vylezli. Rychlý zápis do vrcholovky a za pomoci koruny ke stěně přiléhajícího buku slanění na pevnou zem.
Jestli se sem vrátíme? Minimálně pro ten pohled na Morion určitě ano.

Tom Atom

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

27459687_10208275077515223_9170381857302533895_n OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0011 IMG_0086 IMG_0014 IMG_0210 SAM_1194 100_2030 IMG_0060 IMG_0077 IMG_0017 IMG_0054 102_2766

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement