MORION

Impozantní skalní blok ztracený v příkrých srázech nad Malým Štolpichem, připomíná svým tvarem stejnojmennou přilbici španělských conquistadorů. Tvarová podobnost je nejvíce zřejmá při pohledu od severozápadu. Přijdete-li k němu poprvé, stanete pod ním v němém úžasu a oči z něho spustit nemůžete.
Začnete jej obcházet a hledat cestu na vrchol, přičemž logicky dojdete k přesvědčení, že nejsnadněji vás tento žulový krasavec pustí buď z náhorní strany nebo Normálkou po prohnuté plotně od jihozápadu. Obojí za VI ( stará jizerskohorská ).
Luboš za nás oba rozhodl, že půjdeme Normálkou a rovnou dodal, že když mám rád ty plotny, je to moje. Oba jsme vnímali, že klíčová a zároveň spásná bude pecka v JZ hraně. Postavím-li se na ni, snadno už cvaknu BH a už bez nervů dolezu na vrchol. „Hele, kdyby něco, tady odskočíš…“, dodal Luboš a z místa případného dopadu nohou odsunul batohy a psy.
Žádné dlouhé štráfy, protože čas nás tlačil ( bohužel ) a už jsem se opatrně pohyboval plotnou k její pravé hraně. Pod nohama to chroustalo, kousky živce mi zůstávaly i v rukou, když jsem zvětralé krystaly stisknul prsty. Stará pravda říká, že hloubka při pohledu shora je vždy větší než výška při pohledu zespodu. Bylo to tak. Místo, kam jsem měl teoreticky odskočit, se najednou zdálo malinké a nutnost skoku jsem si nechtěl vůbec připouštět. Pod pravou nohou se mi při větším zatížení vylomil krystal ( Morione, promiň ), ale reflexivní stisknutí hnid oběma rukama a to, že jsem levou nohou dosud neopustil přijatelnou polohu na tření, mě udrželo ve stěně. Člověku zatrne. Ale k pecce už to bylo kousek, chytit ji, nastoupat do ní nohou a cvak, už je dobře, žádné lety nebudou. Vrchol pak už je nadohled. Ještě párkrát zabereš a už si užíváš ten pocit, že můžeš na chvíli stanout na vrcholu této tvarově skvostné skály.
Luboš na druhém trochu prskal, že už to nikdy nepoleze. To ale říkal o kdejaké cestě. Bulhar si musí zanadávat, aby ho to bavilo. Prostorný vrchol jsme po jeho obvodu obešli a zkoumali stěny pod námi. Kloubou dolů, co tu Prachtelovi vylezli. Rychlý zápis do vrcholovky a za pomoci koruny ke stěně přiléhajícího buku slanění na pevnou zem.
Jestli se sem vrátíme? Minimálně pro ten pohled na Morion určitě ano.

Tom Atom

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0014 IMG_0066 IMG_0019 Fotografie023 IMG_0055 100_1289 DSC_2590 IMG_0032 IMG_0008 10032014109 IMG_0299 IMG_0056 CIMG4740

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement