SLUNOVRAT

Jizerskohorský Slunovrat
Byl nebyl první letní den roku 2017. Nad horami modré nebe, tráva pod nápory slunečních paprsků žloutla, ale ve stínu lesa bylo příjemně. Dobře jsme udělali, že jsme zmizeli do Malého Štolpichu pod mohutné koruny buků.
Mířili jsme k Morionu, protože Luboš měl v paměti vyhlédnutou cestu, kterou už třeba někdo přelezl a třeba nepřelezl, a to na skálu, která už asi má jméno a možná taky nemá. Ale to je vlastně úplně jedno.
Masiv bezprostředně pod Morionem už na pohled skýtá velké množství potencionálních, dle našeho vnímání hodnotných, cest. Ať už jsou přelezené či ne, ať už se jmenují nebo nejmenují, pro naše pocity to byl prvovýstup.
Naším dobrý zvykem je dělit se, a tak jsem já přelezl spodní část na jakýsi balkon a přidal k němu překrok přes komín do stěnky a to z pravé strany a zvednutí na další balkon. Tady jsem zřídil stanoviště a počkal na Luboše.
Ten se vydal do druhé poloviny cesty, té už od pohledu obtížnější. Diagonální spárou vlevo vzhůru a přes ucho doprava na vrchol. Podle našeho názoru krásná cesta, pestrá, zábavná.
Sami pro sebe jsme si ji nazvali Slunovrat a ohodnotili za VI. Jestliže někdo víte, že už je cesta přelezená, klidně nás opravte, jak v názvu, tak v klasifikaci. Každopádně nikam nic hlásit nebudeme, protože prostě nechceme.
No a když už jsme stáli na dohled od Moriona, zkusili jsme si výstup cestou Přes Jehlu. Borhák jde cvaknout z rozkročení mezi „jehlou“ a stěnou Moriona, tak o co jde? Podlaha to nebude. Na první pokus jsem vypadl se stěny u borháku, stejně se vedlo i Lubošovi. Brzy bylo jasno – musí to být rychlé, protože se dlouho na chroustavých krystalech neudržíme. Jištění jsme ponechali v borháku a trénovali.
Z vrcholové knížky jsme následně zjistili, že od května bylo na Morionu úctyhodných 37 návštěvníků, přičemž 6 z nich vylezlo na vrchol třemi cestami. Jen Dana Jizbu, známého to kosmonauta a basejumpera z Morionu, jsme tu ještě nezaznamenali….nutno ale podotknout, že tentokráte tu měl být s námi, ale nějak jsme se při domlouvání blbě pochopili.
Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

050 320 DSC_0028 VIRB Picture IMG_0678 IMG_0043 IMG_0108 IMG_0330 IMG_0010 DSC_1484 Obraz0352 IMG_0026 88

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement