KYSELEJ NÁVRAT DO SLADKÉHO DOMOVA

Home, sweet home…tak to letos až tak plně neplatí. Probrouzdali jsme místa, která nás svou monumentálností dostávala do kolen. Ale Jizerky jsou zkrátka jen jedny a patřičně jsme se do nich těšili.
Já po návratu navázal na svoje cyklo/pěšo/hlouzdání po těch vzdálenějších, odlehlejších skalách a za cíl jsem si vybral Čertův kámen, ikonické místo Jizerských hor s jedním z nejstarších datovaných evidovaných horolezeckých výstupů a hlavně se snad nejstarší, stále ještě používanou vrcholovou knížkou v Jizerských horách. A také s pamětní deskou lezců, kteří díky blbosti mocných padli ve válce.
Byl jsem tu už vícekrát, vždycky jsem s chutí poseděl na vrcholu k nádherným panoramatickým výhledem, kde jde přehlédnou jedním otočením kolem své osy vrcholky Krkonoš, Bukovec, Černou Studnici, Ještěd, Kozákov, Jizeru, Smědavskou horu,……..a……a…..a….a potom jsem si dlouze prohlížel vrcholovou knížku a četl v jejich zápisech. Viděl jsem, kdo jako poslední vylezl na Čertův kámen než jsem se narodil, kdo jako první, když už jsem byl na světě, kdo tu byl ve dnech, kdy mi umřel táta a kdo ve chvíli, kdy se rodily moje děti….jedna „blbá“ knížka s pár popsanými listy….jak málo lidí v jak dlouhém časovém rozpětí ji drželo v rukou. Kolik z těch, kdo se zapsali, již nežijí…..
Zase jsem tedy vyšel k Čertovu kameni. Na první pohled mě praštilo do očí ohniště vedle předskalí. Humusácké, neuklizené ohniště. NO NIC, každý má jiný názor na to, co by po něm mělo a nemělo nejen v lese, ale i obecně na celé světě, zůstat.
Normálkou jsem si vyšel nahoru a ignoroval modrou lanovici spuštěnou směrem do NC. Také jsem ji tu ještě neviděl. NO NIC s číslem dvě. Kdo zná naše Kagoťácká videa, ví, že do nich často zabíráme vrcholovky. Je to takový rituál, který potvrdí, že jsme šťastně na vrcholku, tak, jako mnozí před námi a mnozí po nás. A tak jsem zase kameru skousnul mezi zuby, ať mám obě ruce volné, popadl – nic špatného netuše – schránku, posadil se s ní a chtěl natočit vyjmutí knížky. Ovšem jediné, co se na mě vyramplovalo, byl špaček tužky. NO NIC číslo tři.

Vůbec mi nedocvaklo, že by mohlo jít o krádež knížky. Prostě jsem se otočil k domovu s pocitem, že stará knížka je řádně zarchivována a nová bude přinesena. Až v autě cestou domů mi to ale začalo neštymovat. Říkám si: „hovno“, to by se přeci vyměnilo kus za kus. Pořád jsem si ale vůbec nepřipouštěl nic nekalého. Postupem času mi to ale přišlo divnější a divnější. A tak jsem začal žhavit dráty. Neměl jsem k dispozici mnoho čísel, u koho se poptat. Ale ti mnou oslovení pátrali zase dál přes ty, na které měli kontakt oni a mohli by vědět. Všechno marné.
Nejsem ten, kdo by měl zastřešovat historii lezení v Jizerkách. Ostatně ani sám sebe za lezce nepovažuji. To jsou jiní páni lezci a pamětníci v Jizerkách. Rovněž si nehodlám uzurpovat právo na, abych říkal, co se smí a co se nesmí v našich horách. Prostě jako jsou pro mě Jizerky místem, kde se cítím svobodný, chtěl bych, aby se tu svobodný cítil kdokoliv jiný. Ale se svobodou musí jít v ruce zodpovědnost. Musím vědět, že pokud svoboda mého projevu znamená, že něco ukradnu nebo zničím, potom omezuji svobodu všech ostatních a jediné, co může přijít, budou různé zákazy a opatření, v důsledku kterých o svobodu přijmeme všichni.
Pořád chci věřit, že knížku odnesl někdo, kdo ji třeba chce nascanovat a zase vrátit na vrchol. I když se i s tím dá nesouhlasit, dalo by se to pochopit. Ale jestli opravdu knížku někdo zčudil nebo použil jako palivo – třeba zrovna na tom humusáckém ohništi pod skálou, tak to je opravdu smutné….
Pokud tedy někdo vrcholovku z Čerťáku máte, vraťte ji. Udělejte si znovu procházku na to úžasné místo a vraťte ji do schránky. Máte šanci napravit něco špatného.
Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

100_3757 VIRB Picture IMG_0032 IMG_0070 IMG_0010 IMG_0011 100_3731 100_2029 DSC_2474 IMG_0091 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0116 DSC_0102

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement