SOUSˇ aneb trocha o vodeˇ

Je léto. Táhne vás to k vodě? Asi ano a spíše k té slané, které se sice nenapijete, ale v kombinaci s mořským vzduchem a zvuky cikád vám umí navodit tu pravou letní pohodu. Ostatně kdo by neměl rád ten nezaměnitelný zvuk přesýpání valounků omývaných na břehu mořskými vlnami? Kdo by nechtěl jen tak si poležet na pláži ukryté v kdesi na ostrově v zátoce, kde nikdo kromě vás není? I starý horský pes si rád prohřeje kosti na jižním slunci.
Také mě tak v úvodu července přitáhla voda. Voda sladká, pitná, naše voda jizerskohorská. A dřív než i já zmizím s rodinou daleko za obzor, potěšil jsem se tou naší krásnou českou krajinou, která má úžasný dar pestrosti. Jizerské hory, obzvláště pak za sychravých podzimních dní, navodí spolehlivě pocit dalekého severu. Zdejší přehrady zase, ač jsou dílem člověka, připomínají kanadská jezera v Britské Kolumbii.

Za hodinu jízdy autem jste z Jizerek v úplně jiném světě pískovcových skal a věží Českého ráje. Nebo zajeďte dál, do Adršpachu či dalšího osobitého kraje – Broumovska. A co takhle Šumava? Orlické hory? Nebo industriální temně krásný severozápad? Malebné Lužické hory, opomíjené, ale vlídné České středohoří? Úžasné možnosti jedné malé země.
Třetího červencového dne se z deštivé noci vylouplo slunečné ráno se vzduchem chladným a ostrým jako v září. Neměl jsem žádný plán. Lezení po silných deštích bylo nemyslitelné a ani jsem neměl chuť tahat se s těžkým batohem na zádech ( nakonec jsem nesl batoh těžký – o tom až později ). Už delší dobu jsem se ale chystal obejít si nějakou z jizerskohorských přehrad. Zvolil jsem Souš. Nebudu tu psát o Souši nic, co se dá snadno dohledat – popisovat její technické parametry, dobu vzniku, přítoky…..Napíšu jen tolik, že je krásná. Že ji míjím – tak tako spousta dalších lidí – při průjezdu přes hory a skoro nikdy se tu nezastavím. Že moji předci chodili pěšky ze Zásady na její stavbu. Vyšli před východem slunce, po dvou a půl hodinách chůze odmakali směnu a vraceli se zpět. Dnes nemyslitelné.
Souš je dnes zdrojem pitné vody pro Tanvaldsko a částečně Jablonecko. Pitná voda! Uvědomujete si její cenu? Svět je v pohybu. Lidí přibývá a spolu s lidskou činností se mění i krajina. Někde člověk tvoří vodní díla, aby vodu zadržel, reguloval, zabránil povodním. Jinde krajinu vysušil, zmelioroval, zalil betonem a tím z ní vodu spolehlivě odvedl. Někde záplavy, jinde sucha.

Vody ubývá, pociťujeme to i my, kde je doposud vody dostatek. I tak ale beranská prameniště nad Zásadou, odkud vodu bereme, v létě nestačí a částečně se tak do řádu připouští voda právě ze Souše. Jak by také mohla stačit voda z pramenišť? Přibylo lidí a přibylo jejich nároků. Jen se podívejte, u kolika domů je bazén, kolik zahrad se kropí pitnou vodou. Kolik lidí asi přemýšlí nad tím, co bude, až ( jestli ) voda nebude? Kolik lidí se snaží zachytit dešťovou vodu? Blahosklonně věříme, že to tak bude donekonečna: otočíme kohoutkem a pitná voda poteče dle libosti. Pitnou vodou spláchneme svoje exkrementny, umyjeme podlahu, zalejeme květiny a trávník, aby se zelenal, umyjeme auto….
Zatím voda je. Je k pití, je i v krajině pro potěchu oka. Jak krásné je sedět u potoka nebo řeky, jak povznášející je projít se po břehu horské přehrady.
Kolem Souše by se nemělo chodit, značky to zakazují, ale realita je jiná, soudím už jen dle toho, jak vypadá les na druhém břehu, než po kterém vede silnice. Procházel jsem s maximálním respektem k zákazu vstupu, vlastně se skrýval, vždy jen natočil krátký záběr a zase se vrátil na širokou cestu. Ale postupem času, spolu s tím, jak se můj batoh plnil odhozenými lahvemi, sklenicemi, plechovkami a kelímky, mi došlo, že tady se vesele kempuje, bez úcty k přírodě i pitné vodě. Snad jsem tak, i přes porušení zákazu vstupu, krajině odvedl víc, jež jí svou návštěvou vzal. Kontejnery v Tanvaldě, kde jsem sesbíraný odpad vyhodil, si spokojeně zamlaskaly….
Mezi lidmi je – bohužel – spousta hovad bez respektu a schopnosti vnímat věci v souvislostech.
Jednou nás to všechny vytrestá. Nebo dokážeme vzít rozum do hrsti?
Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0078 IMG_0062 20170304_161419 IMG_0046 IMG_0085 IMG_0062 DSC_2573 DSC_2879 IMG_0107 IMG_0026 IMG_0135 IMG_0108 IMG_20161129_142119

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement