BUKOVÁ HORA


BALVANŮ MOŘE NA BUKOVÉ HOŘE

Když už jsme byli minule na Bukové věži, zvolil jsem tentokrát za cíl své osamocené výpravy jinou lokalitu se slovem BUK v názvu: Bukovou horu. Můžu se plést, ale myslím, že Buková hora, lesnatý vrch nad Jiřetínem pod Bukovou, je spíše cílem lokálního významu a místem procházek lidí z okolí. Těžko k ní podniká někdo výpravy ze vzdálenějších míst s pocitem: „Jo, Buková hora, tam se určitě musím podívat!“

A to je vlastně dobře. Já tu byl včera naprosto poprvé, byť mám Jizerky – snad to můžu říct – velmi solidně prošmajdané. Sice jsem byl mnohokrát na nedaleké Vyhlídce nad Smržovkou, párkrát jsme si s dětmi hráli na krásných loukách v okolí cesty vedoucí úbočím Bukové hory, ale na Bukovou horu samotnou jsem doposud nikdy nevystoupal.

Informace jsem ovšem měl a ty se potvrdily: „Na Bukové hoře, je balvanů moře!“ Proto jsem nesl v batohu, do kterého vesele přibývaly houby, i lezečky, kdybych chtěl nějaký ten kámen přehlemzdat.

Jen jsem vlezl do lesa, uslyšel jsem krákání. Vypasená vrána kroužila nad paloučkem, na kterém ležel chlap. Říkám si: „Hele, Vrána, žere oko pána!“ a pak mě smích nad tou strašidelnou scénou přešel, už jsem si představil to vysvětlování na polici, že jsem zas našel mrtvolu. Přišel jsem blíž, pán chrápal jak když řežeš cirkulárkou. Uf.

Vydal jsem se vzhůru po žluté a pak se odpojil do lesa, abych se zase pod vrcholem na turistickou cestu napojil. Na velikém skalním hřibu jsem spatřil siluetu modrého dítěte a hned se mi vybavilo vysvětlení ze snáře: „Zjeví se ti modré dítě, osud praví: UTOPÍ TĚ!“. No, Buková hora mě strašila, přesto jsem vyšel zdárně na její vrchol.

Ten je ovšem impozantní. Připomíná rozhled z Paličníku nebo K2. Zkrátka plochá skalka utopená v lese na oblém vrcholu 836m nad mořem. Vidět je až na skoro 10 metrů vzdálené smrčky, při pohledu vlevo krásný smrk a vpravo pokroucený jeřábek. Za výhledem sem tedy nechoďte.

Ovšem každý, kdo má rád žulu, musí zaplesat nejen nad skalním hřibem s modrým dítětem, ale i nad spoustou skalek a balvanů roztroušených v lesích. Určitě se sem chodí bouldrovat a těch boulderových problémů by se tu jistě našlo spousta. A to je jasné, že jsem při své odpolední výpravě zdaleka neobjevil vše, co by za objevení stálo. Závěrem, abych Bukové hoře nekřivdil s těmi výhledy: z vrcholu sice moc neuvidíte, ale z lesa, kterým je hora porostlá, se otevírají hezké pohledy k Černé Studnici, do Tanvaldské kotliny i ke Krkonoším. Jen je třeba si to pravé místo najít.

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_20140713_135302 IMG_0028 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 27500776_10208275066514948_6058147777246007724_o IMG_0115 IMG_0243 DSC_1459 IMG_0006 IMG_0059 102_2745 IMG_0038 1 DSC_0067

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement