PODOBY JIZERSKOHORSKÉHO LÉTA

Aneb dvě TVÁŘE JIZERSKOHORSKÉHO LÉTA

Má-li někdo dvě tváře, obvykle to není lichotivé hodnocení. Tedy mluvíme-li o člověku. Zračí se v tom nevypočítatelnost, schíza a věčná otázka, zda se zrovna setkáme s Jekyllem nebo Hydem.

Ale s přírodou se to má jinak. Čím více tváří nám ukáže, tím lépe a tím a komplexnější dojmy z oblíbených míst získáme. Navštívíme-li identické místo za různého ročního období nebo jen za rozdílného počasí, může se nám zdát, že jsme tu doposud nikdy nebyli. Jak promění les mlhy, deště, co s výhledy udělají opadané nebo naopak vyrašené listy….

I léto v Jizerských horách má své tváře a nejsou to zdaleka jen dvě, které se objeví ve videu – ale jsou to ty charakteristické: léto zkrátka bývá buď suché nebo deštivé.

A tak vzpomeňme na takřka kalamitní sucho letních měsíců roku 2015, kdy se bukové listy kroutily žárem ve větvích vyprahlých stromů, padaly neslyšně k zemi a následně chroupaly pod nohama jako při chůzi přes střepy. Šla z toho hrůza. Měl jsem strach o lesy a také jsem si vysoko nad Viničnou, v Sedle mezi Divočáky, uvědomil, že za tohoto sucha a při proudění horkého vzduchu směrem od údolí k vrcholkům, bych neměl žádnou šanci, pokud by dole někdo škrtl sirkou a pohodil ji na vyprahlý lesní podrost. Oheň byl letěl po svazích vzhůru, nebylo by před ním úniku a vše živé by se uškvařilo.

I deštivé dny, v Jizerských horách tak krásné, dokážou způsobit pěknou paseku. Povodně před sedmi lety všichni pamatujeme. Ovšem vlahý letní deštík, díky kterému se vše nově zazelená, listy se zalesknou a cáry mlhy se vznesou nad lesy, to je tvář jizerskohorského léta, kterou mám já osobně snad nejraději. I když to znamená, že zrovna nelezeme.

Tom Atom

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0118 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 102_2805 DSC_2401 DSC_0217 20170415_132421 101_9312 IMG_0106 IMG_0117 057 IMG_0014 CIMG4861 IMG_0021

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement