JIZERSKOHORSKÁ rána

Hodně silně vnímám Jizerské hory skrze roční období. Je to už taková klasika tady na Kagotovi, že se různým tvářím našich hor v proměnách roku věnuji. Stejně tak si všímám proměn způsobených počasím. A tak jsem tu už nejednou psal o světle zeleném jaru či barevném podzimu, o lesknoucích se promoklých horách, suchem trápených lesích nebo azurových dnech s dalekými výhledy.
Jednomu druhu proměn jizerskohorské krajiny jsem se tu ale dosud nevěnoval – přitom té nejklasičtější z klasických – proměně v rámci jediného dne!
Většina z našich kagotovských výprav vychází na odpolední čas – po práci či v odpolední pauze. Část našich toulek má přesah do pozdních večerních hodin, kdy se na hory snese tma.
O temném nebi nad hlavou a jizerskohorské noci jsem psal minule. Ale co tu ještě nezaznělo, je čas, kdy se hory a lesy probouzí. Časné ráno je jedním z nejkrásnějších okamžiků, je to čas houbařů a těch, kteří mají před sebou vidinu volného dne stráveného v horách. Mám rád východy slunce a probuzení dne. Jako dítě jsem občas ukecal maminku a jezdívali jsme na Černostudniční hřeben dívat se na probuzení dne.
Nejkrásnější jsou rána po klidném noclehu kdesi uprostřed hor. Ale i budík nařízený na časné jitro, což se ve volný den může zdát barbarstvím, naložení dětí a zmizení do zeleného světa, má svoje kouzlo. Auto doposud krájí tmu svými světly a my pozorujeme srnky na okolních loukách. A ve chvíli, kdy bychom jinak sotva vstávali ke snídani, se už s obláčky páry u pusy proplétáme mezi omechovanými balvany a šedými kmeny buků. Místo sledování pohádek v televizi, zažívají děti svůj vlastní příběh. Připadají si jako na lovecké výpravě. Šeptají, ale jakmile zahlédnou houbu, spustí křik.
Slunce stoupá nad Jizerky a vzduch se ohřívá. Košíky se plní a děti se zasní, jestli bude bramboračka s hřiby, houbové řízky nebo snad smaženice. Nespěcháme, užíváme si lesů a hor. Před polednem, kdy dorazíme domů, už za sebou máme krásné zážitky. Děti vypráví o namrzlé trávě, pavučinách lesknoucích se rosou, chlubí se svými houbovými úlovky. Před sebou mají prckové oběd, který jim, vylítaným až běda, bude chutnat úplně jinak, než kdyby teprve před chvilkou vstali. A celé boží volné odpoledne je před nimi….
Krásná jsou jizerskohorská rána, jen to neříkejte někomu, kdo každého dne za kuropění mizí s pilou a sekerou z vyhřátého pelechu těžce pracovat do svažitých lesů.
Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0090 100_2038 IMG_0042 IMG_0094 IMG_0014 DSC_2436 15 IMG_0013 DSC_2672 IMG_0108 IMG_7483 IMG_0020 IMG_0048

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement