JIZERSKOHORSKÉ SPOJENÍ


aneb hovory s Velkým Duchem

Příroda k nám promlouvá, ke všem, bez výjimky. Ale jak už to bývá, aby bylo navázáno spojení, musí jeden promlouvat a druhý naslouchat. Vysílač – přijímač, řekli by ti technicky zaměření.

Lidé zapomněli naslouchat přírodě, snazší je zapnout TV či streamovat nějaké video z internetu, nechat si vymývat hlavu rádiem a všemi těmi propagandistickými hlavouzasíracími médii, která chtějí jen to, abychom odvrátili pozornost od toho důležitého a svinili si mozek materiálními touhami, závistí a strachem.

Příroda takovým nechutným jazykem nevládne. Promlouvá beze slov, bez vykřičníků a otazníků. Je to kontinuální klidná řeč, která se dotýká přímo lidského srdce. Matka Příroda, Matka Země, Bůh, Velký Duch, to jsou jen některá ze jmen, která vyjadřují to samé: někoho či něco, co je nad naše chápání, ten nejvyšší princip, neviditelný a neměřitelný, přesto všudypřítomný.

Naladit se na hlas Velkého Ducha není nic nadpřirozeného, dovede to každý, kdo to umět chce, zažijí to všichni, kdo mu otevřou své srdce. Je to ta nejobyčejnější záležitost. Jen vejděte do hor a lesů a své starosti nechte někde mezi lidskými obydlími. Přestaňte PŘEMÝŠLET, začněte VNÍMAT. Pozvedněte hlavu do korun stromů, zaposlouchejte se do jejich šumění. Postůjte na břehu potoka, smočte do něj ruce, pohlaďte kmen stromu nebo žulový balvan, nasajte vůni lesa. Udělejte cokoliv podobného a je to, jako byste přijali hovor Velkého Ducha, který vás volá.

Přijmete volání a od té chvíle je v lese všechno jinak. Stromy jsou vašimi bratry, voda v potocích krví ve vašich žilách. Už nejste hostem v lesní říši, ale její součástí. Jako by se ztišily vaše kroky. Ptáci přestanou s poplašeným štěbetáním mizet před vámi v houští, najednou se nebojí a vy, když vystoupíte na některý ze skalních vrcholů, rázem vidíte svět z výšky očima našich pernatých bratří, kterým byla do vínku dána křídla a duté kosti, aby se mohli vznášet nad krajinou pro radost svou a potěchu naši.

Nejvíce takovouto proměnu z hosta přírody na její součást pocítíte po osamělém bivaku někde uprostřed hor. S probuzením dne procitnete také, kolem vás zpívají a poskakují ptáci a když jste pozorní, najdete nedaleko svého nocležiště pár zvířecích stop svědčících o noční návštěvě zvědavých lesních přátel. Všechno se zpomalí, slyšíte svoje srdce a vnímáte svůj dech. Příroda se raduje z vašeho napojení a vy pociťujete vděčnost, klid a mír. Lidští nepřátelé nad vámi právě ztratili moc, starosti se smrskly do velikosti zrnek písku zčeřených v chladné vodě potoka, který je propere, odnese kamsi po proudu a zase je voda křišťálově čistá, jako vaše mysl.

Čím víc si s Velkým Duchem takto beze slov povídáte, tím snadněji se napojíte. Čím častěji jste ve spojení, tím kratší doba stačí na umytí zaprášené duše a setřesení nepohody, kterou pocítíte, pokud jste dlouho jen mezi lidmi bez možnosti zmizet do samoty hor.

Snažím se proto každou volnou chvíli – bez ohledu na počasí či roční dobu – věnovat alespoň krátkému rozhovoru s Velkým Duchem, meditaci přírodou. Mít v autě s sebou vždycky vyšlápnuté body a otrhané hadry, na které nemusíte být opatrní, což by bralo pocit volnosti. Nechat se spolknout lesní říší, být neviditelný pro okolí a naopak lidský svět sám nevidět. Znám pár lesních duší, které dělají totéž. Je to možná podivínství, ale zaručeně neškodné ani pro nás samotné, ani pro okolní svět.

Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0097 17a (1) 20170304_154633 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0024 IMG_0021 IMG_0075 10168730_10201950959124685_1619931517_o IMG_0012 DSC_0258 IMG_0054 l OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement