PF 2018


PF? To je Připomenutí Faktů. Tak jdeme na to! Je to totiž zase tady, konec roku jednoho a začátek druhého. Čas, kdy média bilancují, skládají účty, lidé se hroutí z nedodržených předsevzetí a zároveň si dávají nová. A my, posádka Kagotu? Nic takového!

Jakožto kosmonauti na vesmírné lodi jménem Země, jež pluje nekonečným vesmírem, jsme zvyklí dívat se vzhůru na hvězdné nebe nad hlavou a sledovat, jak putují souhvězdí po noční obloze. Víme, kde vychází slunce v červnu a kam směřovat náš zrak, čekáme-li na východ slunce v prosinci. Zkrátka vnímáme, že široširý vesmír má svůj řád a měl ho dávno předtím, než životní – a do jisté míry parazitická až virová – forma jménem člověk, definovala pojem ČAS a rozčlenila jej na jednotky: roky, roční období, měsíce, dny, hodiny, minuty, vteřiny….

Muselo být na světě nádherně, dokud se neřešil čas. Zvířecí doby! Člověk se probouzel před východem slunce a s jeho západem uléhal. Hluboké instinkty velely zásobit se a vykrmit v období hojnosti a tím připravit na období nedostatku. Jedinou starostí bylo nebýt zabit, nasytit se, zahřát a mít kde přespat noc.

A teď přeskočme celé věky věků….dávno je pryč doba, kdy lidské vynálezy byly pouze ku prospěchu lidské rasy, jako bylo třeba ovládnutí ohně a výroba základních pracovních nástrojů….různá období, dynastie, kultury, epochy se vystřídaly….ale opravdová zkáza nenápadně započala s průmyslovou revolucí. Spirála, která se tehdy začala pomalu otáčet, se dnes roztáčí s vyšší a vyšší rychlostí a přestává na ni stačit obyčejné lidské chápání. Stali jsme se otroky techniky, které už ani nerozumíme. Jsme obklopeni technologiemi, u kterých nedokážeme posoudit jejich vliv na naše zdraví nebo spíš tušíme a nechceme si přiznat, že nám ubližují. Obklopují nás neviditelné vlny všemožných signálů, záření, vlnění. Jsme otroky vteřin, stále v dosahu mobilních telefonů, kontrolováni skrze ně. Aniž bychom si to uvědomovali, jsme sledováni a lustrováni prostřednictvím historie našeho pohybu po internetu či sociálních sítích, skrz platby platebními kartami. Civilizace, smrt svobodného ducha.

Čas? Ten je nám stále v patách. Včas být v práci, dodržet pracovní dobu, v časovém limitu vyzvednout děti ze školky, včas jít spát, abychom ráno byli vyspalí, až zazvoní budík, pekelný vynález proti lidské přirozenosti. Čas, čas, čas. Potom přijde konec roku, jeho poslední den, hodiny a konečně půlnoc. Zvony bijí, rachejtle lítají vzduchem spolu se špunty od šampaňského. Lidé se radují, objímají. A obloha, souhvězdí na zimním nebi, vesmír? Točí se stále stejně, lidskou rasou definovaný čas se jich vůbec nedotýká. Vesmíru je jedno, jestli je pátek nebo svátek. Stejně tak tichým a vytrvalým přírodním silám matičky Země je jedno, jakou číslovkou označujeme ten který den a denní dobu. V tichu zimy příroda spí a až nastane ten pravý okamžik, tak bez ohledu na datum začnou rašit stromy, kvést první květiny, rodit se a líhnout mláďata. Řád přírody a vesmíru je nadřazen lidskému vnímání a měření času. Neprožívejme proto změnu jedné číslice, jako by se tím měnil náš život a svět kolem nás.

Za posádku Kagotu si Vám všem dovoluji podsunout myšlenku – a není to přání do nadcházejícího roku ani předsevzetí – NENECHTE SE SPOUTAT ČASEM. Nenechte si svůj život rozčlenit na přesné časové úseky, které musíte s vyplazeným jazykem stíhat. Vnímejte čas jinak: jako dar období, po které byl do nás vložen život a které si musíme co nejlépe a pro nás nejpříjemněji prožít. Nebojme se hodit dříve práci za hlavu, aby bylo více prostoru pro rodinu a vlastní zájmy. Vynechejme, o čem nám někdo řekl, že se to musí, pokud se nám to nechce. Buďme víc v horách a lesích, bez hodinek a mobilů, bez pocitu, že něco musíme stihnout….sami přece máme svoje sny, tak proč utrácet svůj životní čas – neopakovatelný a zcela jedinečný – děláním něčeho, co nás nebaví a pracovat tak na splnění snu někoho jiného. Buďte co nejvíce to jde SVOBODNÍ. Ať tomu věříte nebo ne, svoboda je do značné míra stav vlastního srdce a rozhodnutí přijímaných v souladu s ním. Nespěchejte, prožívejte, užívejte a neztrácejte ČAS.

Tom Atom

…a mimochodem, tradiční výroční video udělám, až na to bude ten pravý čas….

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0029 DSC_2379 IMG_0100 IMG_0061 IMG_20160421_192850_1 IMG_0063 100_1980 DSC_2452 IMG_0282 IMG_0011 SAM_1173

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement