POSLEDNÍ LEDEN U BRÁNY PEKEL

Zvláštně nezimní počasí v Jizerských horách vytrvalo po dobu celého ledna. Ne že by zima občas neukázala svoji mrazivě bílou tvář, ale nemělo to nikdy dlouhého trvání. Teploměr připomínal jojo a vesele si skákal tam a zpět. Můžeme naříkat, že to není skutečná zima. Ovšem stejně tak se můžeme radovat, že i přesto si máme kde zalyžovat a zároveň můžeme suchou nohou zajít do skal pro trochu té správně ponuré jizerskohorské atmosféry a pro potěchu ducha i dlaní zase pohladit tu naši milou hrubou žulu.

Pohříchu teprve druhá výprava roku připadla až na poslední lednový den. A byla to první letošní společná akce s Lubošem. Počasí připomínalo moji výpravu z desátého ledna, kdy jsem se toulal okolím Divočáků. Ostatně i tentokrát jsem Vilémovu skálu spatřil, nyní ale jen její siluetu na obzoru při pohledu z Rauschekovy cesty, kterou jsme stoupali od Ferdinandova do míst, kde protíná svah zhruba na pomyslné spojnici mezi Čarostřelcem a Bránou pekel.

V těchto místech se zároveň utišil hukot větru a zmizel citelný chlad doprovázený slabým deštěm. Nad vrcholovým platem totiž seděla hustá šedá mračna a přetékala jednotlivými sedly směrem do údolí, unášená prouděním vzduchu nad koryty potoků.
U Brány pekel, ke které jsme sestoupili, ale bylo dobře. Musel jsem se té ironii pousmát, protože doposud jsem si myslel, že dobře může být jen u Brány nebeské. Jenže to je jen hra se slovy a jmény, kterými lidé skály pojmenovali. Už jsem to, myslím, na Kagotovi kdysi zmiňoval, že některé názvy skal jsou subjektivně tak nepovedené, až skoro od návštěvy odrazují. Zrovna Brána pekel, nádherný žulový útvar, si opravdu takovéto kruté pojmenování nezaslouží. Lidé v depresi by neměli dávat skalám jména.

Drobné rampouchy zdobily žulový strop nad našimi hlavami a vzduchem občas vířily zbloudilé sněhové vločky. Po sněhu takřka ani památky a barvy lesa všude kolem nás vzbuzovaly dojem listopadových dní. Zvláštní leden se rozhostil v Jizerkách. Nevím, kolik lidí přivábil do sychravých lesů, ale minimálně dvě lidské a dvě psí duše si za posledního lednového dne výpravu do Jizerek užily a vůbec nevadilo, že se zdánlivě nic mimořádného neudálo – to je ale jen klam, protože každý den v našich horách je výjimečný a povznášející.

Tom Atom

 

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0016 DSC_2590 IMG_20140713_135152 IMG_0124 CIMG4934 IMG_0057 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0024 VIRB Picture 100_3667 IMG_0069 VIRB Picture DSC_0295

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement