TEN DRUHEJ aneb JÁ a ON v lednových Jizerkách

Ten druhej, co není vidět, ale často ke mně mluví, už začínal být nervózní. Ať prej padám do Jizerek, že jsem tam dlouho nebyl. Můj vnitřní hlas mi zatím ještě nikdy špatně neporadil, nebyl tedy důvod ho neposlechnout. Ostatně pracovních povinností bylo až dost, vánočního cukroví rovněž a navíc letošní leden-neleden umožňuje toulky v suchých botách i ve vyšších partiích. Pro přírodu není absence sněhu dobrou zprávou, ale pro únik do mnou oblíbených oblastí hor a teplotní komfort nohou je to splněný sen.

Luboš se přidat odmítl, protože jeho široké bulharské srdce nemohlo dopustit, aby lidem, kterým prudký vítr strhal střešní krytinu, teklo do domu. Šel jsem tedy sám. Vlastně se svým vnitřním hlasem a ten byl zase chytrej….prej ať to švihnu Štolpichem vzhůru. No a když jsem pod Štolpišskou plotnou, ať na ní někudy vylezu. Hádal jsem se s ním kudy. Za sucha bych si báječně vypadající cestu Sklerotický sokolík dal. Ale skála – stejně jako všechny ostatní, kterých jsem se ten den dotkl – byla slizká jak prezidentská kandidátka. A mokrá až běda. Na vrchol jsem tedy nějak prokličkoval, pospojoval lezitelné pasáže a udělal vše proto, aby to nebyla prostá nelezecká návštěva z náhora.

Jestli ve výškové hladině u Štolpišské plotny bylo příjemně, o pár metrů výš už si se mnou pohrával silný vítr útočící v nárazech absolutně nepředvídatelných. Vzduch byl jeden velký aerosol ženoucí se horizontálně bezlistými bučinami. Na co jsem stoupl, to klouzalo. Ovšem hory díky tomu měly svou nefalšovanou jizerskohorskou atmosféru. Voda stékala po kmenech stromů, odkapávala z balvanů leskla se na spadaném listí.

V Sedle mezi Divočáky přítel Vnitřní hlas zapochyboval. Rozhlížel se spolu se mnou a přemítal. Vydat se ke Ztracené věži, kde už bude další postup znamenat brodění sněhem nebo hezky v suchu dokráčet do temných barev oděnou bučinou k Vilémově věži? Dohodli jsme se, že nepodlehneme uhnelismu. Pár proboření nohou skrz nesoudržnou vrstvu sněhu a už jsem se usmíval, že na to zase došlo. Totiž vydáš-li se obtížnější cestou, kterou si sám zvolíš, dostane se ti pomoci – tentokrát ve formě dokonalé pěšinky vyšlapané zvěří. Mazal jsem si to po ní vzhůru pod Ztracenou, kde se zvířecí stezka stáčela zase dolů. Stačilo dobrodit pár metrů na prostranství nad skalami, kde už zase bylo sněhu málo a následně vystoupat variantou normálky na vrchol.

Žádné klidné posezení jako za loňského dubna to nebylo. Neřád vítr mi odnesl uvolněnou stránku z vrcholové knížky, naštěstí ne až pod skálu, takže náprava byla snadná. Chvíli jsem z vrcholu pozoroval chuchvalce oblačnosti přelévající se Sedlem mezi Divočáky a pak s krátkou odbočkou k Ostří, po kterém stékala voda a tudíž nelákalo k vylezení, jsem sestoupil k Vilémově věži. Jasně, chtěl jsem na její vrchol. Kdo zná Vilémovku, ví, jak je rozchroustaná a klouže i za sucha. Tentokrát to byla kombinace drolící se žuly a chladné vlhkosti, takže i výstup normálkou si vyžádal značkou dávku obezřetnosti. Výstup byl fajn, sestup horší. Pod skalou jsem se rozvzpomněl, že mám vlastně horký čaj v termosce, to bylo radosti! Vnitřní hlas se tetelil blahem, že když už tedy mám durch boty, aspoň v bříšku bude jako v pokojíčku.

Od Vilémovky jsem dolů prakticky utíkal. Jednu zastávku jsem ale ještě udělal a to na Pašerácké věži. Rychle dvěma snadnými a krátkými cestami vzhůru pak už jsem definitivně běžel k autu. Vždycky mě to pak napadne, jaký luxus je převlečené suché oblečení, hřející náhradní ponožky v rezervních suchých botách, vyhřívaná sedačka v autě a správná hudba do repráků. Mít ještě autopilota, to by se to spalo…..těžko totiž spoléhat na to, že když za volantem usnu, dál to odřídí Ten Druhej.

Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0065 IMG_0043 100_2035 IMG_0213 IMG_0001 IMG_0318 102_2747 img_2560-edit IMG_0076 IMG_0129 IMG_20161007_141309 IMG_0043 IMG_0057

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement