Zimní KAZATELNA

Ještě dávno před tím, než jsem začal na svá stará kolena lézt po jizerskohorské žule, věděl jsem o mimořádně krásné věži ukryté mezi buky v prudkém svahu nad Kozí stezkou. Jen její vrcholový blok čněl nad koruny okolního lesa a já si jej všiml z nedaleké vyhlídky Hajního kostela. Bylo to někdy uprostřed léta, v době nejhustější vegetace. Určil jsem si „azimut“ a za pár minut jsem se ocitl na jakémsi platu nad náhorní stěnou skály, jejíž jméno jsem tehdy neznal.

O pomníčcích Jizerských hor jsem měl tenkrát jen matné tušení, o slavných lezcích jsem nevěděl vůbec nic. Obcházel jsem tehdy Kazatelnu čistě ze zájmu o skálu, prostě toulka bez cíle – někam dojít, něco vidět a pokud možno objevit pro sebe cokoliv, co jsem doposud neznal. A tak jsem najednou stál pod pamětní tabulkou Josefa Čihuly a Ericha Soukupa v údolní stěně Kazatelny. Po lupenu jsem se vyškrábal výš, abych si text přečetl a zapamatoval.

Doma jsem potom podle mapy zjistil jméno oné skály a také dohledal informace o lezcích, na jejichž památku je tabulka na stěně Kazatelny osazena. Bylo to složitější hledání než dnes, kdy je vše na internetu naservírováno až pod nos. Zjištěné údaje se protnuly do celku, ve kterém jsem je uložil do paměti.

Všechno se mi pak vybavilo o mnoho let později, kdy jsme šli prvně na Kazatelnu lézt. Bylo to jedno z mých prvních lezení na laně, nejvíc mi v paměti ale utkvělo ne to, co jsem tehdy pracně vydrápal, ale Lubošova záchranná akce. Zatím co my s Lubošem tenkrát přelézali snadné cesty, myslím že NC a její varianty, Jindrouš bojoval v údolní stěně v cestě podstatně vyšší klasifikace. Najednou slyšíme volání – Jindrouš se dostal do míst, kde ho skála nepouštěla dál. Jištění už k dispozici žádné a to založené nebylo bůhvíjaké. Luboš tehdy vystřelil rychlostí vskutku nebulharskou. Vyběhl na vrchol Kazatelny a hodil Jindroušovi canc lana z vrcholu. Jindrouš byl slavně zachráněn.

Onu cestu, kterou tehdy Luboš doslova vyběhl pomoci kamarádovi, jsme zvolili pro výstup 15. února. Lesy byly promrzlé, kameny podél Kozí stezky porostlé ledy a rampouchy. Stoupali jsme vzhůru ke Kazatelně spíše v rámci procházky se psy, než abychom výpravu pojali jako lezeckou. Neměli jsme ani lezečky, protože dopředu bylo jasné, že se nic složitého nebudeme pokoušet vylézt a hlavně se nám za solidního mrazu ani nebude chtít přezouvat boty. Za neustávajícího proudu nadávek mě Luboš vmanipuloval do cesty a tentokráte nelhal. Občas mě totiž do něčeho vyšle, že je to trojčička a potom, když tam někde bojuju a hrabu nožičkama, zjistí, že je to vlastně šestička. Tentokrát měl pravdu, cesta krátká, lehká a krásná. V létě by se bez jištění obešla, ale teď, na umrzlé skále s pohorkami na nohou, jsem ji doslova přejistil třemi friendy. Ale co, hřbitovy jsou plné hrdinů a já mám tři děti…takže za každé z nich jeden friend.

Vlastně bylo příjemné vylézt si něco v pohorkách, člověk si aspoň vzpomene na ty, kteří tu drtívali cesty bez lezeček. Obecně není lezení v našem podání – co se obuvi, spárovek, lana i jištění týká – žádné hrdinství. A cesty Josky Čihuly, jehož jméno spolu se jménem Ericha Soukupa smutně zdobí na pamětní tabulce Kazatelnu, jsou toho výmluvným důkazem.

Video z Kazatelny je tak spíše videem z výletu. Za natočení – a hlavně za vylezení – stojí na Kazatelně jiné prásky, než tohle šoulání. Třeba se jednou odhodláme do Větrné spáry. Nádhernou Diagonálu dlužím sám sobě na prvním, zatím ji mám jen za Lubošem a v paměti ulouženou jako cestu z kategorie nádherných. Kazatelna prostě má co nabídnout.

Cestou dolů jsem se stavil u Vodopádu Černého potoka. Vidět jej zamrzlý, to se nepoštěstí každý den. Luboš ty kroky navíc udělat odmítl….Tím mě ovšem nemohl zaskočit, za těch pár let už ho celkem znám…. jen mi vrtá hlavou, jestli je línější on nebo Yokina, ke cti Luboše ovšem svědčí, že má alespoň lepší stravovací návyky, než zmiňovaná fenka. Luboš ví, co tím myslím….

Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

27503497_10208275092275592_552871651604487484_o IMG_0029 IMG_0275 20170304_161419 101_3598 IMG_0014 IMG_0122 IMG_0003 _a (12) IMG_3516 IMG_0357 IMG_0037 VIRB Picture

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement