JINÉ OBZORY aneb VYSOKO A DALEKO

Někdy našim dětem říkáme Mauglí. Má to částečně své opodstatnění, vždyť drtivou většinu svého volného času tráví v horách, lesích, mezi skalami. Jenže je tu drobná nepřesnost: Mauglí byl vychovávám v džungli a z pohledu Františky, Štěpána ani Matouše, není příroda kolem nás divočinou, je to jejich přirozený svět. Džunglí jsou pro ně města, obchodní domy a obecně místa, kde se to hemží lidmi, kteří někam spěchají, ale nedívají se kolem sebe. Se zrakem upřeným do svítících displejů a se sluchátky na uších se míjí, aniž by věděli, že se potkali. Naše děti je pozdraví a oni neodpoví, což skřítkové těžce nesou. Musíme jim vysvětlovat, že město nejsou hory ani naše vesnice, kde se všichni zdraví.

Smáli jsme se kdysi s Evičkou, jak naše děti připomínají kombinaci neřízených střel a Krokodýla Dundeeho v New Yorku, když je vezmeme do obchoďáku a tam vypustíme. Ale protože jsou města nedílnou součástí našeho životního prostoru, musíme je i s tímto prostředím seznamovat. Tisíce chutí a vůní má přeci svět kolem nás a ty chutě a vůně je třeba nasávat, zkoušet a hledat si v nich to, co je přirozenosti každého z nás nejbližší. Ostatně i Akéla věděl, že Mauglí nebude v džungli věčně a my rovněž nemůžeme dětem ohraničit životní prostor jen rodným krajem, byť krásným a bezpečným.

Proto občas, když máme pocit, že je na to ta pravá chvíle, vyrážíme do světa. Navštívili jsme takto celou řadu zemí, snad něco z toho zůstane dětem v srdcích a ve vzpomínkách. Připomínají si to občas videi, která jim z cest tvořím. Nejsou to videa, která bych někde zveřejňoval, kdo by chtěl sledovat cizí dovolené, že? Ale tentokrát dělám výjimku a video dávám na Kagota.

Naši Mauglí totiž poprvé s námi letěli letadlem a celý ten prožitek od začátku až do konce byl tak příjemný, že i z videa dýchá radost a pozitivní energie, alespoň já to tak cítím. Přijde mi tak škoda nezařadit na Kagota v době, kdy nás svírá mráz, pár obrázků z cest, s příchutí moře. Sice také zimního, ale pořád slaného a nezaměnitelně voňavého.

První kapitola Barcelona z rodinného cestopisu je ke shlédnutí právě zde. Nic mimořádného neuvidíte. Ani památky, ani vyhlášené turistické cíle. Protože jste-li někde s Mauglí, stejně je víc těší voda a písek, než slovutné turistické zajímavosti. A cestu jsme nepodnikli s Evičkou kvůli sobě, ale jen a kvůli dětem…..příště, dokopu-li se k tomu a zároveň budete-li mít zájem, dočtete se a uvidíte, jak děti z vesnice loví městské holuby a jak je to s dinosaury na pláži….

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0314 209 IMG_0107 IMG_0085 20170409_153825 DSCN4818 IMG_0269 IMG_0011 IMG_0168 PENTAX Image IMG_0035 IMG_0089 IMG_0012

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement