ZIMA TO NEBALÍ

aneb dlouhé čekání na jizerskohorské jaro

Po mrazivých dnech se jen na chviličku ohřál vzduch a poté rtuť teploměru opět klesla pod bod mrazu, v noci dokonce poměrně hluboko. Ale ty dva teplé dny, které od sebe oddělily velkou a malou dobu ledovou, nás navnadily na jaro.

Hejna špačků dorazila zpět do Jizerských hor, led ve skalních hrncích na vrcholcích balvanů a skal začal tát a stékat po sluncem vyhřáté žule. Vzduch zavoněl nefalšovaných jarem. Pozoroval jsem načepýřeného kosa sedící na větvičce s rozkvetlými kočičkami, zpíval jako o život. Ze sněhu vykoukly první bledule a sněženky.

Zaradovali jsme se. Ne že bychom na zimě neviděli nic krásného, ale přeci jen už se hodně těšíme do skal, na skutečně pořádné lezení. Budeme muset ale ještě počkat, protože chlad zase zavanul horami, jarní vůně zmizela stejně rychle, jako předtím přišla. Stékající voda z tajícího sněhu opět umrzla a vytvořila na stěnách skal ledové plotny. Kalendářně přišlo sice jaro, ale zima se nevzdává.

V žilách ale už přesto koluje neklid. Sníh nesníh, led neled, pro pocit jsem si za prvního jarního dne vyšel na doposud promrzlý, ale dokonale prosluněný Černostudniční hřeben, abych se potěšil přelezením alespoň těch „svých“ notoricky známých domovských cest, které jsme tu brousívali už jako malí kluci, abych zase uslyšel nezaměnitelné zarachocení vrcholové knížky a rozhlédl se za úžasné viditelnosti daleko po kraji – od bílých Krkonoš přes oblé hřbety Jizerek až po Český Ráj.

Byla to jen chvilka ve skalách kousek od domu, zdánlivě ničím výjimečná a přesto nesmírně povznášející. Ač byl vzduch ostrý a mrazivý, ve větvích okolních stromů zpívali ptáci, neklamné znamení, že jaro už je opravdu blizoučko. Čert vem prokřehlé prsty ze zasněžených říms, vyledněných spár a puklin i mokrý zadek z posezení na vrcholové sněhové peřince, však už se dočkáme….

Tom Atom

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

100_3768 102_2445 100_0166 100_1052 IMG_0020 IMG_0096 DSC_1418 z1 IMG_0078 IMG_20160421_180822 IMG_0047 DSC_2348 DSC_0133

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement