DUBNOVÁ MANTRA

Třetího dubna bylo ráno šedivé a nic nenasvědčovalo tomu, že se právě otevírá nádherný den. S dětmi jsme pozorovali kapky deště tříštící se o střešní okno, Matoušek odmítal jít do školky a hrál si na hluchého. Žádné z mých tisíce popohnání k většímu tempu nenacházelo u něho pražádnou odezvu. Fany se loudala a s nepřítomným výrazem pozorovala větve ořešáku kývající se pod šedým nebem.
Ale všichni víme, že den se nemá hodnotit před večerem.

Dopoledne přineslo vyčasení, vzduch se okamžitě prohřál, pracovní povinnosti se podařilo odbouchat dříve, než jsem doufal. Najednou jako bych prošel nějakou bránou do jiného světa: klid na duši, volný čas před sebou, vzduch vonící konečně opravdovým jarem.

Zkontroloval jsem, jestli opravdu mám batoh s lezeckými cajky v kufru auta. A byl tam! Teprve v autě jsem přemýšlel o cíli výpravy, který stejně nebyl důležitý, protože v takový den je všude krásně. Vnitřní hlas ale velel začít tu opravdovou jizerskohorskou sezonu na nějaké slovutnější skále, ideálně s krásným výhledem do krajiny. Uhlířova čapka se nabídla doslova sama, zabloudily mi k ní oči při průjezdu přes Oldřichov. Zkusil jsem zavolat Lubošovi, jestli se nepřidá. Samozřejmě nepřidal, což bylo nakonec s ohledem na zvolenou skálu dobře, protože u Uhlířovky ho pravidelně – nevím proč – přepadá nepohoda, nazvu-li slušně jeho řev na lesy a výhružky, že sem už nikdy.

Na Hemmrichu jsem zjistil jednu nemilou věc. Batoh s lezeckým haraburdím sice mám, ale moje ošoupané manšestráky se záplatovanými koleny nikoliv. Copak o to, žádný fetiš, který musím mít, to není. Jenže na sobě jsem měl kalhoty, které mi koupila ženuška k Vánocům – takže asi jediné moje slušné kalhoty – a to přeci nemůžu udělat, že v nich půjdu lézt, notabene šoupat se do Dříčáku, kudy jsem hodlal – jakožto cestou nejmenšího odporu a přitom nejvyšší adheze – vystoupit na vrchol Uhlířovky. Prohrabával jsem tedy auto a našel tepláky hnusné jak zákon káže, ale hodily se.

Potom už jsem se nechal nasát dosud bezlistými lesy a odříkal si svoji MANTRU, pozdrav horám, který vždy ve stejné a nezměněné podobě opakuji, vydám-li se do Jizerek. Tentokrát měla moje mantra úplně jinou frekvenci vibrací ( samozřejmě pokud vůbec nějaké vibrace generuje ). Z temných pošmourných návštěv letošního předjaří totiž dnes hory přešly do skutečného radostného jara a to i slova zní jinak.

Uhlířovku jsem vyhlížel ze všech míst, odkud je vidět, dokud nevyraší buky. To je potom i nalezení skály pro ty, kdo sem často nechodí, obtížnější. Pohladil jsem její vyhřátou žulu a vyklepal cajky z batohu. Zase, jako už tolikrát, jsem si to uvědomil. Ty věci prostě voní. Jaký jiný, než lezecký batoh, můžete nechal pár měsíců s jeho obsahem uzavřený a libě nasát vůni, kterou jsou všechny ty věci prosyceny ve chvíli, kdy bágl znovu otevřete. Jaký rozdíl proti aktovce Františky, když nesní v pátek svačinu a v neděli to zjistíme….

Dříčákem jsem se vyšoupal překvapivě snadno. Lano jsem si vzal, neboť sestup dolů bez něho jsem riskovat nechtěl ( přestože by asi nebyl o nic horší, než odporností vyhlášený nástup do slanění ). Vzít si lano Dříčákem na Uhlířovku předpokládá, že jej nebudete mít smotané v panence na zádech. To všichni víme. Už takhle si v komíně připadáte jak záložka v obří knize. A tak jsem si lano přemotal a táhl ho za sebou. Zvláštní pocit, vidět pak dole místo černého parťáka jen žlutý smotek lana.

Uhlířova čapka a výhled z ní? Kdykoliv jsem mohl pobýt na jejím vrcholu, měl jsem štěstí na excelentní viditelnost, ať to bylo za mrazivého prosincového dne, barevného podzimu nebo za čerstvě zelených jarních dní.

Svět je prostě krásnej a co není krásný, to je dobrý nechat dole a netahat to do hor.
Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0097 VIRB Picture 102_2776 DSC_2650 100_2025 IMG_0023 IMG_0027 IMG_0067 atoj IMG_0023 IMG_0014 101_9304 DSCN3877

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement