KDE JE KROK TAK TROCHU LOTERIE

Musíš mít setsakramentský důvod tam jít. A ten pravý setsakramentský důvod najdeš vždy jen v sobě. Ne kvůli druhým, ne z důvodu nějakého profitu, ale jen a jen kvůli sobě samotnému. Já ten důvod měl a proto jsem se tam vydal. Kam? Na Štolpišskou stěnu!

Stoupáte-li údolím Velkého Štolpichu směrem k žulové galerii Štolpišské silnice, kdysi slavného díla horského stavitelství, které na chvíli vyrvalo divoké rokli její klid, ovšem příroda si jej zase vzala postupně zpět, míjíte spoustu viditelných i ukrytých skal rozesetých po obou březích bublajícího a klokotajícího potoka.

Skal na vašem břehu, kudu vede cesta, se můžete takřka dotýkat, další žulové krasavce, jako je Kapucín, Štolpišská věž, Kostková a Hranatá skála, podcházíte o pár výškových metrů. Ovšem protější břeh své skály takřka dokonale ukrývá v hustém lese prudce padajícím z náhorního plata až na dno rokle. Jedna skála vás ale přesto na opačném břehu Štolpichu zaručeně upoutá. Převyšuje totiž les na hraně uzavírající rokli a tvoří jakousi přirozenou baštu nad strmým údolím. Je to Štolpišská stěna.

Od prvního pohledu láká k návštěvě, pobytí na jejím částečně zarostlém vrcholu a rozhlédnutí se z netradiční perspektivy. Vše se jeví tak jasně – pár kroků svahem a jsi tam. Proč tedy ta slova o setrakramentském důvodu vydat se tam?

Je hodně míst v Jizerských horách, kde ještě – a díky za to – můžete jít cestou necestou. Na Štolpišskou stěnu je to ale skutečná necesta! Ještě že jsem nevytáhl Luboše, tuto výpravu by se svou láskou k podobnému terénu asi nevydýchal. Pokud se sem ještě někdy vydám, určitě to bude v době, kdy počasí dovolí snést na sobě i v příkrém stoupání ( spíše štrachání a lezení po čtyřech ), kde se zaručeně zahřejete, dlouhé kalhoty. Není dobré za zmijího času procházet borůvčím, jež vám sahá nad kolena,
s holýma nohama. Navíc se můžete spolehnout, že pod borůvčím je tolik rozmanitých balvanů, puklin, polámaných větví a struh částečně zaplněných vodou, částečně bahnem, že každý krok je tak trochu loterií, jejíž výhrou jsou zdravé kotníky.
O neustálém syčení a šelestech nemluvím.

Jestliže máte rádi divočinu, zde máte příležitost si ji vychutnat. Ve chvíli, kdy jsem se doštrachal pod vlastní skálu, jsem na vychutnávání divočiny, byť jsem její velký zastánce, rezignoval. Další kroky nevyzpytatelným borůvčím s nutností přichytit se občas za kmínky jeřábků, které ne zrovna pevně drží v podrostu, jsem zaměnil na výstup spárou a pak po jakýchsi poličkách při levé straně stěny. Nejsem si jist, zda to byla cesta Vytahovák nebo jsem se od ní odchýlil. Každopádně mi to bylo příjemnější než zmíněné borůvkové dobrodružství. A to i přes bratry mravence, kteří mi lezli po rukou a nevím, kterak se to stalo, ale i pod trikem a v kalhotách.

Všechna námaha ale byla odměněna na vrcholovém platu. Prochodil jsem jej – opět borůvčím – křížem krážem, otevíraly se mi nádherné výhledy z úhlu, který těžko nabídne jiný, přístupnější bod. Chvíli jsem pozoroval hýla křivčího, jenž po dobu mé návštěvy přišel o svůj klid, kterého tu jistě má habaděj. Nevypadal ale, že se zlobí.

Pokud jsem si myslel, že námaha je výstupem odbyta, mýlil jsem se takřka krutě. Sestup roklí s ujíždějící mokrou hlínou pod vyprahlým listím, to byla lahůdka. Několikrát jsem se musel vrátit z míst, kudy dále klesat nešlo a zase nabrat výškové metry, o které jsem už ani nestál. Nakonec jsem ale sestoupil do míst, která jsou v zimě oblíbená těmi, kdož lezou po ledech a odtud už jsem sledoval pěšinku přímo do galerie Štolpišské silnice.

U auta jsem potom vymetl pavučiny z vlasů, vyndal borůvčí z uší, z nosu jehličí, z bot jsem vysypal půl Jizerek a odřené haxny jsem umyl v potoce.

Ale víš co?! Líbilo se mi tam!

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0022 DSC_2495 100_1156 IMG_20150131_120953 IMG_0039 509 IMG_0104 SAM_1157 DSC_2627 (2) IMG_0036 DSC_2927 VIRB Picture DSC_2479

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement