MLHY PLUJÍ NAD HORAMI

Říkám těm několika vzácným dnům, kdy vzduch nestudí, lesy se lesknou kapkami vody, kdy potoky jsou nasycené a nad vrcholky kopců i mezi šedými kmeny buků plují cáry mlhy, MLOČÍ DNY. Přichází v květnu, pokud se na Jizerky spustí čím dál vzácnější májový déšť. Malí skvrnití bratři potom vylezou ze svých úkrytů a pomalými pohyby, jako by bylo na vše neskonale mnoho času, bloudí po svém království. Najdete je na mechovitých balvanech, tlejících kmenech stromů, v mokrém listí při úpatí skal a k velké radosti i značnému překvapení také na některých jejich vrcholcích.

Letos jsem měl na tyto tiché tvorečky štěstí. Viděl jsem jich desítky. Od pěkně vypasených kousků až po mločí prťata. Bohužel, neviděl jsem jen ty živé. Z Viničné cesty jsem uklidil tři čerstvě mrtvá tělíčka a protože jsem za deštivého dne dlouho brouzdal nad cestou a za celou dobu viděl projet jen jednoho elektrocyklistu, důvodně se domnívám, že vrahem byl on. Nejen že jsem ho viděl, ale rovněž bych ho poznal. Přejet jednoho mloka, to mohu přičíst smůle, přejet tři, tam už se mi vkrádá myšlenka na úmysl. Elektrocyklisto, když už ti nohy a dech nestačí ani na projetí Viničné a musíš se nechat strkat elektromotorem, potom aspoň koukej na cestu. A jestli vraždíš mloky schválně, ono tě to dožene….

Po květnovém dešti rovněž provoněly hory první modráci. Radost je najít! Procházel jsem lesy od Farské louky ke Kukani, na jejímž vrcholu také odpočíval mločí horolezec. Neodolal jsem a do Kukaně jsem vlezl přesně jako kdysi G. Ginzel. Člověk si uvědomí, jak je člověk nicotný. Lidé přichází a odcházejí, skála si tiše odpočívá v přítmí lesa a lidské věky jsou pro ni mžik.

Kámen republiky je krásně opraven. Náš státní znak mě vždy naplňuje hrdostí, také proto jej mám nalepený i na své helmě. Jsem hrdý na svoji krásnou zemi, na její historii i kulturu a těžce nesu, že doba svobody trvala jen tak krátce,
v devadesátých letech. Jedna zrůdná ideologie byla nahrazena druhou, o nic méně zrůdnou a navíc ještě zákeřnou ve svém maskování za spravedlivý a dokonale lidumilný režim. Hlavu jsme strčili do oprátky a ta se čím dál více utahuje, snad lidi procitnou a pochopí. Ti, kdo jsou naši nepřátelé, se bojí jediné věci, že lidé hromadně otevřou oči. Kéž naše státní symboly vzbuzují v našich lidech hrdost a národ se nerozpustí i s nimi v jakémsi podivném evropském kotli, který se vaří jako smradlavý eitopf a míchají jej lidé, o jejichž mravních hodnotách, vztahu ke svobodě, demokracii, jednotlivým národům, jejich historii, jazyku, tradicím a dále i k rodinám jakožto základu každého fungujícího státu, mohu ve světle současného dění směle pochybovat. Národní hrdost a vlastenectví není zločin, přestože nám to chtějí nalhat. Mějme rádi svoji zemi, je nádherná.

Ne, nechci sem tahat politiku, ale vidíte-li Kámen republiky uprostřed hlubokých lesů, v sousedství prastarých dubů křemeláků, přehlédnete-li z hřebene Srázů obzor a vnímáte-li očima i srdcem krásu naší země, potom vás takové věci napadnou. Pak spatříte na zemi mloka a vzpomenete si na Čapkovu Válku s mloky, napsanou ve vyhrocené době, ke které dost možná – přiznejme si to – ta dnešní ( rovněž nenápadně, ale neúprosně ) spěje. Malí černožlutí obojživelníci, za kterými jsem se do lesů vydal, pochopitelně neměl Karel Čapek na mušce a nepoužil je ve své alegorii, zaplašil jsem tedy myšlenky, které si nechci do hor tahat. Tady je klid a mír a kéž zde vydrží.

Tiše jsem poseděl na vrcholu Žáby. Mlhy pluly nad Poledníkem a úžlabími, kterými stéká voda k údolím. Datel pode mnou tloukl svým zobanem do starého buku, kolem hlavy se mi prohnali dva ptačí kumpáni takovou rychlostí, že jsem slyšel pouze svistot jejich křídel a zahlédl je až daleko, kdy jsem je nedokázal s určitostí rozpoznat.

Sledoval jsem, jak se lesy střídavě noří do mlžného oparu a zase objevují. Mlhy už mají takovou vlastnost, že připlují a zase se rozplynou. Ať už to jsou mlhy, které vidíme nad krajinou, i ty na duši. Buďme tedy optimisté, věřme, že pozitivní karma našeho národa a celé české kotliny nedovolí, abychom zmizeli z mapy. Tady nám je dobře, tady jsme doma.

Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

Obraz0401 DSCN3832 IMG_0075 SAM_1134 IMG_0099 IMG_0219 IMG_0029 IMG_0091 100_1291 IMG_0061 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0048 100_3785

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement