VE SVÝCH VLASTNÍCH STOPÁCH

aneb S KLUKY ZA MLOKY A DO SKAL

Nemohlo to skončit jinak. Moje osamocená čtvrteční výprava do mlžných mločích hor ke klukům skrze video promlouvala tak silně, že už při závěrečných titulcích si začínali balit batohy. „Táto, vezmi nás do hor, prosííím!“ Podíval jsem se na ty dvě malé dušičky, které s rozšířenými zorničkami a prosebným pohledem čekaly, co bude následovat a
k jejich nevýslovné radosti zazněla do napjatého ticha moje odpověď: „Jasně, kluci, jdeme!“

Je legrační pozorovat ty dva pětileté kumpány, jak se balí. Oba si nachystají vodu do své lahvičky, každý ze své skříňky vyhrabe kousek čokolády a potom lítají po domě, fantazírují, jako by už byli v lese a hlavně se opakovaně ubezpečují, že jim vezmu lezecký úvazek. Samozřejmě, že když už jdeme za mloky, také si něco vylezeme. Oni to vědí a jejich horské dobrodružství už balením a plánováním začíná.

Tentokráte došlo na pánskou jízdu. Táta a synové. Františku sestřelila nemoc a tak musela s maminkou zůstat doma. Oplakala to, chudák. Ale jen se uzdraví, vezmu jenom ji, samotnou. Je vždycky tak vděčná, když je chvíle jenom pro ni. Mockrát to nezažívá, úděl starší sestry dvojčat.

Nebýt za absencí ženušky a dcerky na výpravě nemoc, byly by moje pocity z pánské jízdy jen ty nejlepší. Dolehne to na vás – táta a synové, tady a teď, v hlubokých lesích, mezi skalami, obklopeni bujnou zelení a ptačím zpěvem. MY v době, dokud jsou synové za každou maličkost tak vděční a nasávají ji každým pórem do svých tělíček, myslí a srdcí. Prostupovali jsme lesy přesně ve stopách mého čtvrtečního toulání. Bratr mlok stále pobýval na Kukani, jeho druh o pár metrů vedle. Kluci ani nedutali. Dojemné bylo pozorovat je.

Postupně jsme vystoupali až k Žabímu koni. Čím strmější byl sráz, tím více si to hoši užívali. Vědomi si náročnosti, zažívali obrovské dobrodružství z podkluzujících bot a chytání se rukama za omechované balvany. Razili si cestu vzhůru k nástupu na Žábu. Dávno byli domluveni, že tentokráte poleze první Štěpán. Pohledy vzhůru a na mě a zase vzhůru. Pozoroval jsem je, jak se s tím vypořádají, zda uvidím v jejich očích strach
z mohutné skály. Nic takového. Jen těšení. Bylo na mně, aby je upozornil, aby nic nebrali na lehkou váhu, ať se soustředí a přemýšlí o každém kroku, přestože jsou jištěni lanem. Ať mají pokoru k lezení a respekt ke skále.

Štěpán vyběhl plotnou jako kuna a na vrcholovém platu se vesele zaradoval. Matouš si to hrnul za ním. Bratři, dvojčata a přesto každý jiný. Matouš více stáčel pohled do narůstající hlubiny pod sebe, také zvolil trochu jiný způsob nalezení do plotny. Štěpán zase více komunikoval a hlasitěji se radoval.

Na oba hochy jsem čekal u podélné trhliny uprostřed plotny a pak jsem povylezl pod vrcholový blok, odkud jsem je dobral a jistil po zbytek jejich výstupu. Přepadnutí ke stěně vrcholového bloku bylo pro kluky zajímavou atrakcí, čekal jsem, zda se vůbec odhodlají, ale ani náznak váhání. Žába je velmi přátelskou skalou k lezení s dětmi. Plotna jim umožňuje radostný rychlý postup ve zvětšující se expozici, vyzkouší si přepadnutí i dolezení stěnky. A vrchol? Rozložité žulové plato, kde není o strach se
s dětmi pohybovat, kolem vás úžasná kulisa hor a lesů, jejich klid a všeprostupující energie, kterou děti cítí ještě lépe než dospělí, jen o ní nemluví. Ovšem pozorujete-li je, víte, že oni vědí.

Ze Žáby jsme sestoupili snad až za hodinu, když už jsme byli zapsaní ve vrcholové knížce, najedení a srdce jsme nasytili pohledem do zeleného světa nadpozemské pohody.

Na chvilku jsme se ještě stavili u Zvonu, prošli si kamenitý hřbítek pod Sedlem a potom, za hlasitého hřmění kdesi za Poledníkem, jsme se vydali zpět do údolí.

Batohy lehčí o vypitou vodu, snědenou svačinu i oběd a sami lehčí o nějakou tu pozemskou tíži, která sama v našich horách odplouvá a rozpouští se spolu s řídkými májovými mlhami. Ani u auta jsme ještě nebyli a už jsem čelil otázkám, kdy zase půjdeme…..a my půjdeme, kluci! Jsme přeci parťáci!

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_20160421_180518 IMG_0001 DSCN3972 IMG_0092 IMG_0013 IMG_0039 IMG_0102 IMG_0019 IMG_0114 VIRB Picture IMG_0032 IMG_0035 DSC_2947

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement