DOMA aneb KOLEM KOMÍNA

Přefrčela mi ta moje dlouho očekávaná dovolená. Nemilosrdně zrychlila tok času, jak už to bývá – co je příjemné, to letí s větrem o závod. Výhodou nás všech z Jizerských hor ovšem je, že návraty z dalekých letních cest se nedějí zpět do neutěšených šedých míst. Naopak, my se vracíme domů tam, kam jiní míří na své dovolené nebo alespoň na výlety. Takže vůbec není zle. Dobře je na srdci i na duši, když se v hloubce pod nohama rozprostře náš kraj. Lesy kam až oko dohlédne a nezaměnitelná vůně žárem sálající žuly, kterou si uvědomíte až ve chvíli, kdy ji po delší době znovu ucítíte.

A tak jsem zase zpět. Dobře mi bylo s rodinou na cestách a zatím co oni ještě dále cestují, já začínám míchat dopolední práci s odpoledními a nočními toulkami po Jizerkách. O místech nepříliš vzdálených se říká, že jsou ZA KOMÍNEM. Krátké výlety potom bývají označovány jako „KOLEM KOMÍNA“. Když jsem tedy zase zpět a nastal čas přivítání se s našimi horami, proč nezvolit právě nějaký ten KOMÍN.

Jizerskohorské skály nabízí nespočet možností komínového lezení, ale snad žádný jiný komín než ten Západní, vedoucí na východní vrchol Frýdlantské Cimbuří, neposkytne komplexnější zážitek nebo spíše prožitek. Nejde přeci jen o lezení, které v Západní komínu není jen komínové v pravém smyslu slova. Komu učarovala jizerskohorská žula a krajina obecně, ten vnímá silného genia loci a těší se nezvyklým pohledem z útrob Západního komína k západnímu vrcholu s křížem na vrcholu, ze značné expozice cesty a především pak výhledem ze samotného vrcholu, který je vskutku jedinečný.

Rychlou chůzí jsme s netradičním parťákem, Mikim, vystoupali z údolí přes Pohádkové sedlo k Pohovce a neodolali krátkému odpočinku na jejím vrcholu. Dalším zastavením byl hrot Poledního zubu, kde je třeba varovat před puklými hodinami v rozchroustané žule. Za ně už není radno se chytat. Očima jsme z vrcholu Poledního zubu změřili náš cíl, východní skálu dvojvrcholu Cimbuří, impozantní pohled!

O pár chvil později už jsem nastupoval do Západního komína. Nevím, co běželo hlavou Mikimu, ale já vzpomínal na lezení stejné cesty, kterou za krásného říjnové dne vytáhl Luboš jako poctu pro svého čtyřnohého parťáka Gregora, jenž vystoupal ještě výš než my, až do psího nebe. A také jsem vzpomněl na lezení téže cesty za padajícího večera
s Kristýnkou. Na vrcholový blok už tenkrát nedošlo, protože se nám doslova ztratil z očí v rychle nastupující říjnové noci. V hloubce pod námi se ozýval tehdy Lubošův řev….bez čelovky bojoval v neprostupném terénu s padlým bratrem bukem.

Tentokráte sluníčko svítilo, po modrém nebi plula bílá oblaka a my s Mikim stoupali komínem k vrcholu. Krátce jsme se potkali na polici u rezavého kroužku a zase se rozdělili, abychom se opět sešli pod vrcholovým blokem, jehož vylezení z levé strany je věc vykutálená a vlastně – z mého pohledu – jediná těžší v celé cestě. V hezké cestě ale má být prostor pro zabojování.

Na vrcholu nastala chvilka bezčasí. Jen posedět, pobýt a vědět, že žijeme. Žádný spěch sem nepatří a nemá tu smysl. Miki dávno rezignoval na plánovaný čas návratu. Zatím ale tvrdil, že už zas dlouho nepoleze.

Slanili jsme směrem do Východního koutu a obešli skálu, abychom se ještě ze západního vrcholu od kříže podívali přes rozsedlinu nezi vrcholy do cesty, kterou jsme právě absolvovali. Stíny se prodlužovaly, přibývalo ptačího zpěvu.

Pod stěnou jsme vyzvedli bágly a zamířili zpět do údolí a k Tetřevovi na točené. Tam už Miki zapomněl, co tvrdil na vrcholu Cimbuří. A jeho poslední otázka byla, jestli se mi to hodí ve středu, že bychom si mohli zase něco vylézt….Takto to chodí s tím, co je návykové, jedna dávka a často už jsi chycenej….

Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0056 IMG_0046 DSC_2880 IMG_0072 100_3656 100_3708 IMG_0064 100_1677 100_3660 IMG_0085 10032014098 IMG_0034 IMG_0273

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement