JIZERSKOHORSKÁ STÍNOHRA

…aneb VIDEO na rozloučenou…

Nechat čas jen tak plynout, to je vaše výsostné právo, pokud máte dovolenou.
V takovou chvíli by měly zmizet záležitosti, které MUSÍTE a vysoce do popředí by mělo vystoupit to, co CHCETE, na co MÁTE CHUŤ, co vás TĚŠÍ. Každý rok začíná moje dovolená rituálem – rozloučením s Jizerkami. A vlastně nejen dovolená. Kdykoliv musím i pracovně někam daleko do zahraničí, den před odletem podnikám výpravy do Jizerek. Ovšem před dovolenou je to radostnější loučení. Jeden den ještě dotek se žulou, pohlazení známých linek obzoru pohledem, posezení ve stínu rozložitých buků a druhý den – děj se vůle Boží, frrr někam daleko, předaleko, za jinými výhledy, vůněmi, zážitky.

Zapátrám-li v nedávné minulosti, loučil jsem se takto s Jizerkami před odjezdem na dovolenou na Čarostřelci při lezení s Lubošem. Další rok, myslím, na Čertově kameni, kde k nám přibyl ještě Hami. Vloni jsem sám zabrousil na Sněžnou hlavičku a letos, opět sám, jsem vyrazil do Srázů. Není divu, že sám, z Luboše LEZCE je Luboš ROCK STAR, hvězda s odporem k vertikálním sportům.

Do bučin prozářených sluncem, jež se pomalu klonilo k západu, za dne připomínajícího svou chladivě průzračnou čistotou vzduchu a ostrostí výhledů září, jsem nevstupoval
s lehkou hlavou. Nemoc zavítala do rodiny a dovolená tak zaznamenala silné ohrožení. Všechny starosti ale pomalu odplouvaly, jak už to Jizerky umí – čistí přeci duši. Stíny se prodlužovaly, sluneční paprsky dostávaly oranžový nádech. Co chvíli jsem spatřil svůj stín, jako by šel někdo po mém boku a žil si svým vlastním životem. Já kráčel po pěšině, pan Stín plul po strmé žulové stěně, míhal se mezi stromy.

Zvon, Sedlo, Předskalí Homole cukru, Zapomenutá, Ostrý roh, Sviní kámen, Netopýří věžička – skála za skalou a k tomu ještě XY odboček k oblíbeným zákoutím, to byl můj večerní program. S každým vrcholem skály bylo slunce níž, stíny delší, nebe temnější.
Na soušce starého buku usedli dva holubu hřivnáči, nad hlavou se mi neslo krkavčí krok-krok. Kuna skalní škrábala svými drápky po balvanech u Sviního kamene aniž by tušila, že je pozorována. Liščí mládě se krčilo u cesty a těžko přemáhalo svou zvědavost.

Nádherný večer padal na hory. První hvězda, pak druhá, třetí. V kapradí světlušky a nad hlavou neslyšný třepot netopýřích křídel. Letní jizerskohorský večer si podával ruku
s nocí.

Je čas opustit tento kraj, zmizet z něj v nejlepším. Prožít si dovolenou NĚKDE, NĚJAK
a potom bez smutku, že už dovolená končí, se vrátit zase do Jizerek, nejkrásnějšího místa ve známém vesmíru. Přeji vám krásné letní dny….

Tom Atom

Napsat komentář

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0159 PENTAX Image 101_9313 IMG_0108 6 IMG_0005 20170409_140220 IMG_0065 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 100_9127 _a (30) 100_3758 IMG_0119

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement