SOUMRAK A ÚSVIT na WILDE MARIE

Šemík byl ještě hříbětem, když jsem naposledy stál na vrcholu Divé Máří. Každý rok si opakuji, že se tam opět musím vypravit, ale nebýt inspirativního videa z dílny jizerskohorských klasiků, party kolem J. Pikouse (youtube Jizerská klasika – Divá Máří), zase by na to nedošlo. A když už rozhodnutí vypravit se neprostupným terénem do království této mimořádné skály padlo, řekli jsme si, že to musí být spojeno se zážitky, které se zapíší hluboko do paměti a ještě hlouběji do srdce.

Má se to s „Mařenou“ a skalami v její blízkosti tak, že kdykoliv zauvažujete o výpravě do těchto míst, vybaví se vám náročné sápání zarostlou roklí strmě vzhůru kolem Strážce Divé Máří a stále výš a výš, až k nástupu do historické NC a ve většině případů
až k plošince nad Malou Máří, kam si zpravidla odnesete batohy, abyste pak už nalehko zase sestoupili níže a započali vlastní výstup některou ze zvolených lezeckých cest. Kdo to štrachání vzhůru zná, většinou se mu do něj znovu moc nechce a loví důvody “PROČ ZROVNA DNES NE” jako králíky z klobouku.

A pak jste najednou tam. Je to rasovina, těžší cesta ke skále než lezení. Hrabete se vzhůru mezi kapradím, mouchy bzučí, hlína klouže a vy se sami sebe ptáte, co je ve vašem mozku špatně, že jste zase tady. Jenže potom se začnou otevírat výhledy do údolí a také k Zahradní stráni. Kolem Strážce už vane lehký větřík, který spolehlivě rozfouká dusné vedro panující níže v rokli. Oči se stáčí ke skalním plotnám, balvanům, spárám a puklinám a mozek přepne do režimu MILOSRDENSTVÍ, kdy námahu přestáváte vnímat. A jakmile odložíte batoh na plochém balvanu pod stěnou Malé Máří, vystoupíte na ni komínem a rozhlédnete se z jejího temene přes vrchol Divé Máří k údolí, okamžitě se vám dostane odpovědi na otázku“ „Co tu, proboha, dělám?!“ a naopak vyvstane otázka: „Proč jsem tu tak dlouho nebyl?!“.

Je to vlastně základní pravidlo života pro ty, kteří nechtějí mít vše naservírováno bez práce, protože potom by si neužili výsledek: NĚCO ZA NĚCO! Chceš se rozhlédnout
z Bohem políbeného místa? Tak se na něj vyhrab! Jsi posera, který se nerad potí? Pak si nainstaluj aplikaci Západ slunce do mobilu a zkoukni to na kanapi. Sám si zvol, jak to chceš.

Horký červencové slunce se klonilo k západnímu obzoru, když jsme s Mikim pohlédli
z vrcholu Malé Máří k vrcholové knížce na sousední Divé Máří. Vzdušnou čarou pár metrů. Než se ale zapíšeme, budeme muset sestoupit do improvizovaného bivaku, navěšet na sebe pár cajků, převléct suché triko, sestoupit k nástupu do staré krásné NC a požitkově vylézt na vrchol. Uteče zhruba hodina a pak už z vrcholu jedné
z nejimpozantnějších skal Jizerských hor budeme sledovat rudý západ slunce vyšperkovaný východem věčného stříbrného souputníka – měsíce – za našimi zády, nad lesy uzavírajícími obzor na horním okraji rokle Štolpichu. Dvě nebeská tělesa viditelná ve stejnou chvíli z místa, kde vládne klid a mír, ptačí zpěv a šumění potoka.

Za úplné tmy jsme ulehli v našem bivaku a probudily nás až první ranní paprsky. Rodil se nový den. Miky přespal noc jako mimino. Koukal jsem na něj a přemýšlel, jak to bude jednou s mými syny, dvojčaty, jestli také každý z kluků bude jiný. Totiž Miky se k přespání v lese dal snadno přesvědčit, ale jeho staršího bratra bych do nočních lesů těžko dostal. Ze tmy by jančil, v každém pařezu by viděl psychosrnu s rudýma očima, kunu s mačetou, vlkodlaka. Každý šelest by zvěstoval příchod smrtženky s kosou. Svítalo. První kroky směřovaly opět na vrchol Malé Máří, odkud jsme sledovali zkracující se stíny v probouzejícím se údolí. Rána a večery, soumraky a úsvity. To jsou nejkrásnější okamžiky v horách a lesích. Začnete-li den pozorováním takovéhoto východu slunce, potom vám už ani nevadí, že musíte sbalit batoh a přesunout se do práce.

Ostatní tam přichází, oči slepené, zívají, poslepu si dávají ranní kávu. A vy? Vy už máte prožité takové chvíle! Nemá cenu to ostatním vyprávět. Ťukali by si na čelo….

S poselstvím NEBUĎTE LÍNÍ PROŽÍVAT ŽIVOT!
Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0029 IMG_0069 IMG_0005 102_2439 101_9314 20170409_141859 IMG_20161017_135230_resized_20161017_102459427 DSCN3859 IMG_0019 DSC_2363 IMG_0116 IMG_0031 IMG_0071

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement