TISÍC CHUTÍ

…a možná dalších milion k tomu, má jizerskohorské léto. Co den, to neopakovatelný čas, co místo, to unikátní originální bod ve vesmíru. A protnutí času a místa? To jsou další možnosti, jak prožít a navnímat své bloudění Jizerkami. Stokrát můžete jít třeba po Viničné a pokaždé bude jiná, jen se dívat….hory se mění v průběhu roční doby i průběhu jediného dne. Světlo, stín, teplo, chlad, ostré obzory, mlha…

Je těžké tyto proměny postihnout ve videu, ještě těžší popsat slovy. Nejtěžší ale je neopakovat se. Kdybych se rozkrájel, nedokážu předat pocit nastupujícího večerního chladu nebo naopak neustupujícího žáru za hudebního doprovodu cvrčků ve vysoké trávě. Nemůžu videem zprostředkovat radost z pobytí na vrcholu skály ani upajdané nohy, když se tmou vracím někam do údolí. Nechci točit bordel, který nacházím dál a dál od parkovišť spolu s tím, jak se lidé bez respektu k přírodě do ní vrhají s čím dál větší urputností a zanechávají po sobě v lesích hovna, vložky, obaly od všemožného potravinářského a drogistického zboží a také vyryté nápisy v šedé kůře ctihodných buků.

Zkrátka tolik různých podob má jizerskohorské léto, krásné, ale čím dál víc devastované lidmi. Ty dva prázdninové letní měsíce, které by mohly být nejkrásnějšími v roce, se stávají černou můrou těch, kdo do Jizerek s láskou chodí už dávno předávno.

I přes ten vznikající strachoodpor z července a srpna v Jizerských horách jsem pár výprav do tamních lesů a strží podnikl. Sám i s rodinou, s Lubošem a Kristýnkou a jejich “bestiemi”. Něco jsem přelezl, něco prošámal, něco natočil a něco nenatočil. Z pár letních zážitků jsem sprsknul dohromady video, které můžete shlédnout.

Je to jedno z posledních videí, které sem mám v úmyslu dát. Ještě dostříhám dvě toulky, z nichž vznikly záběry, které pár z vás jistě potěší.

Proč mám v úmyslu s videi skončit? Důvodů je více. Jak jsem řekl, nechci se opakovat. Většina skal byla natočena, spousta míst ukázána….dalším důvodem je to, že čím dál více lezu s dětmi a se ženou. A rodina by měla mít své soukromí.

Co je ale nejdůležitější, tím jsou podmínky na youtube. Chcete-li totiž umístit video na KAGOTA, musíte jej nahrát na youtube a nasdílet. Končí doba svobodného internetu, za vše hrozí sankce, zveřejnit video je pomalu koledováním si o kriminál nebo o doživotní splácení milionů nějaké zcela anonymní organizaci za jakési porušení autorských práv kvůli použití hudby, přestože uvedete autora, zdroj a vaše videa nejsou komerční. A to nemluvím o tom, co se dříve smělo a už nesmí.

Mám už dost výhrůžek maily, stejně tak mi vadí vypínání zvukové stopy u videí či jejich blokace v určitých zemích. Jako bych šířil nějaké zlo….ale ono se to má obráceně. Internet, coby svobodné médiu, umřel. Byl pohlcen těmi, kdo za vším cítí prachy a co je horší, je ovládán čím dál více neviditelnými, kteří chtějí zotročit lidského ducha, režírovat světonázory davů, ovládat myšlení společnosti. Cenzura jak za bolševika, propaganda jak za Goebbelse. Ti, kteří provozovali či provozují svobodomyslné blogy, končí. Odchází z virtuálního prostoru, který se stává konfliktním, nepřátelským, potencionálně nebezpečným, zlým, vyděračským, manipulativním. A kdo zůstává? Ti, co skrze internet chtějí vydělávat a co mají potřebu vládnout či ovládat.

Posledních videa, která jsem zveřejnil, vždy přivála do mé e-mailové schránky výhrůžky ze strany youtube. Nastal tedy čas udělat se slavným youtubem to, co jsem udělal před čtyřmi roky s facebookem: “Sbohem, parchante!”.

Neříkám, že už se na kagotu neobjeví jediné video nebo že kagot den ze dne zanikne, ale všechno to k tomu spěje. Komu se nějaké video líbí, stáhněte si jej, protože hladina mé trpělivosti dostoupila takřka vrcholu a jedna jediná kapka může znamenat vypnutí profilu a tím pádem smrt videí ve veřejném prostoru. No a ruku v ruce s tím by přišlo i umrtvení kagota, byť jsem teď nedávno opět zaplatil za webhosting.

Je už lidskou podstatou, že se ve společnosti nachází predátoři, kteří vše doprasí. Jsou jako virus, napadnou zdravé prostředí a provrtají jej, znehodnotí, otráví. A tak jako lidský dobytek bez úcty k přírodě plundruje naše hory, parkuje v CHKO a v zákazech zastavení, prasí lesy bordelem, tak lidská svoloč podobných kvalit ničí mezilidské vztahy, právní vztahy a konec konců ne jen životní prostředí reálné, ale i to virtuální. Otázkou je, co se musí stát, aby bylo lépe….

Tom Atom

Přesto

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement