NASTUPUJÍCÍ JIZERSKOHORSKÝ PODZIM

Letošní přelom září a října přinesl do Jizerských hor proměnlivé počasí. Zachmuřené dny se střídaly s azurovými, větrné s poklidnými, kdy se ani lísteček v korunách stromů nepohnul, déšť skrápěl hory, aby je sluníčko zase rychle vysušilo, dokud na to ještě má sílu.

Několik výprav do jizerskohorských hor jsem podnikl a většinou se vracel s velkým množstvím hub včetně trofejních velehřibů a dokonale tvarovaných modráků, čímž jsem spolehlivě dráždil ty, kteří tvrdili, že ani prašivky nerostou.

Kroky mě zavedly i na Hranatou a Kostkovou, kde jsem doposud nebyl. Vlastně byl, kdysi, když jsem prolézal všemožné jizerskohorské rokle, ale neměl tucha, jak se která skála jmenuje a pokud jsem už tenkrát na některé našel vrcholovou knížku, zápis jsem do ní neučinil. Těžko se tedy dopátrat, kdyže jsem to na vrcholu Hranaté stanul prvně. Myslím, že to mohlo být tak kolem roku 1995.

Pokaždé, když nastoupám někam do méně přístupných a dosažitelných míst, je mi líto zase ztratit získané metry a tak traverzuji kamsi, kde mě čeká překvapení v podobě impozantních buků, roztodivných balvanů, jenž snad nemají jména a pokud ano, nejsou zakresleny a jejich jména uvedena v mapách ani průvodcích. Krásné toulky bez cíle s přidanou hodnotou překvapení.

Nechci nikomu brát možnost sám sebe nechávat překvapit a tak taková místa ve videu vynechávám. Ať mají hory pořád svá tajemství. Uvidíte sami, že jich je pořád na několik životů. Čím častěji do lesů zmizíte, tím více si uvědomíte, že i přes relativně malou rozlohu není v lidských silách vidět vše, co se pod rozložitými korunami stromů skrývá. Jednou to pochopí i moje děti – ty zatím nemají pojem o tom, jak rychle čas a s ním život plyne. Život mají před sebou a na vše tolik času, až to bere dech.
A má-li se chvilku jen tak poležet pod oblíbeným javorem, je to pro ně nadlidský úkol. Také jsme byli takoví, ale teď už si rádi polehneme. Podzim, to ostatně je jedno velké zklidnění….

Mějte barevné dny! Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

DSC_2880 IMG_0012 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSC_2435 IMG_0118 102_2778 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0019 IMG_0127 IMG_0015 IMG_0003 20170409_145450

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement