NASTUPUJÍCÍ JIZERSKOHORSKÝ PODZIM

Letošní přelom září a října přinesl do Jizerských hor proměnlivé počasí. Zachmuřené dny se střídaly s azurovými, větrné s poklidnými, kdy se ani lísteček v korunách stromů nepohnul, déšť skrápěl hory, aby je sluníčko zase rychle vysušilo, dokud na to ještě má sílu.

Několik výprav do jizerskohorských hor jsem podnikl a většinou se vracel s velkým množstvím hub včetně trofejních velehřibů a dokonale tvarovaných modráků, čímž jsem spolehlivě dráždil ty, kteří tvrdili, že ani prašivky nerostou.

Kroky mě zavedly i na Hranatou a Kostkovou, kde jsem doposud nebyl. Vlastně byl, kdysi, když jsem prolézal všemožné jizerskohorské rokle, ale neměl tucha, jak se která skála jmenuje a pokud jsem už tenkrát na některé našel vrcholovou knížku, zápis jsem do ní neučinil. Těžko se tedy dopátrat, kdyže jsem to na vrcholu Hranaté stanul prvně. Myslím, že to mohlo být tak kolem roku 1995.

Pokaždé, když nastoupám někam do méně přístupných a dosažitelných míst, je mi líto zase ztratit získané metry a tak traverzuji kamsi, kde mě čeká překvapení v podobě impozantních buků, roztodivných balvanů, jenž snad nemají jména a pokud ano, nejsou zakresleny a jejich jména uvedena v mapách ani průvodcích. Krásné toulky bez cíle s přidanou hodnotou překvapení.

Nechci nikomu brát možnost sám sebe nechávat překvapit a tak taková místa ve videu vynechávám. Ať mají hory pořád svá tajemství. Uvidíte sami, že jich je pořád na několik životů. Čím častěji do lesů zmizíte, tím více si uvědomíte, že i přes relativně malou rozlohu není v lidských silách vidět vše, co se pod rozložitými korunami stromů skrývá. Jednou to pochopí i moje děti – ty zatím nemají pojem o tom, jak rychle čas a s ním život plyne. Život mají před sebou a na vše tolik času, až to bere dech.
A má-li se chvilku jen tak poležet pod oblíbeným javorem, je to pro ně nadlidský úkol. Také jsme byli takoví, ale teď už si rádi polehneme. Podzim, to ostatně je jedno velké zklidnění….

Mějte barevné dny! Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0064 100_2089 375 IMG_0137 IMG_0142 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 100_3760 108_9479 IMG_0074 IMG_0069 IMG_0082 IMG_20160421_192822 IMG_20150110_141232

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement