JIZERSKOHORSKÉ NADZEMÍ A PODZEMÍ

Nevím, čím jsem si to zasloužil, ale čerti mě do pekla neodnesli. To je ta menší záhada.
A ta druhá, větší? Neodnesli ani Luboše. Díky tomu, že nás peklo neschvátilo a my zůstali v nadzemí, mohli jsme se společně vydat na průzkum temnot a chladu jizerskohorského podzemí.

Třináctého července tomu bylo přesně dva měsíce, co jsme společně s Lubošem lezli na Švédské věži a já následně bivakoval na Svinském čele. Tehdy – po neskonale přívětivém azurovém odpoledni – přilétl do hor vichr, který rval z buků poslední měděné listy. Teď, těsně před polovinou prosince, vše zakryl bílý prašan lehký jako peří, které se dralo z mé roztržené péřovky, za což bych rád poděkoval trnům v remízkách
u Ferdinandova, skrz které jsme prošli na zasněžené louky a zmizeli do promrzlých lesů.

Záměr jsme měli jednoduchý. Klasickou turistickou cestou vyjít na Ořešák, pak se z něj překlopit kolem Stojky do Zahradní stráně. A kdesi v ní, ve svahu mezi skalami a balvany, spatřit jedno z jejich úžasných tajemství.

Stoupající cesta na Ořešák není příjemná nikomu, koho znám. Nejprve mlazinou, potom dál příkře vzhůru širokou cestou. Neutíká to, výhledům brání vzrostlý les, tentokrát přibylo i brodění sněhem. Až v místech, kde se cesta opět zúží do pěšiny a začne šněrovat v serpentinách, duše pookřeje. Hřbet, po kterém se dojde k vyhlídce, je nadosah. Ve stoupání jsme se s Lubošem rozdělili, každý jsme si vyšli na Ořešák sám, svým vlastním tempem i zvolenou trasou. Sešli jsme se až u vrcholového kříže.

Kolem nás bílé hory a lesy, nad hlavou šmolkově modré nebe. Oči bloudily po známých obzorech, pozorovali jsme Divou Máří, nedávno navštívenou Švédskou věž a zasněžené údolí, od kterého se blížila nízká oblačnost.

Z Ořešáku jsme přešli ke Stojce a skalám v jejím okolí. Pohledy do bělostné Zahradní stráně se neomrzí. Tady je za každé roční doby a počasí krásně a na dnešek si pro nás příroda přichystala báječné představení, snad jako odměnu za to, že jsme přesně
v pravý čas byli na pravém místě. Sledovali jsme mlhu natékající od severu až do údolí Štolpichu. Nejprve připlouvající řídké cáry mraků rozostřily výhled k protějším svahům, potom mlha rychle houstla, jak se hromadila na konci údolí, odkud nemohla pokračovat dál. Za chvíli vše zakryla, výhledy zmizely v šedém neprostupnu. Po chvíli se ale vylouplo sluníčko z mraků kdesi nad Ptačími kupami a mlhu začalo za úžasné světlohry rozpouštět. Netrvalo to dlouho a do Zahradní stráně se zase opíraly sluneční paprsky.

Od Stojky jsme seběhli níž k místu, kolem kterého jsme mockrát prošli, ale nevěděli jsme o něm. Jedna ze skalních puklin zde nekončí slepým ramenem, ale průlezem ve stropě, odkud se dá vystoupat do skalní sluje. Dokud zde nebyl žebřík, zůstalo nám toto tajemství ukryto. Venku bílé stráně, uvnitř tma proříznutá pruhy světla z puklin vysoko nad hlavou. Pod nohama chroupající naváté suché listí. Do stran se rozbíhají pukliny, kterými by se dalo proplazit bůh ví kam, třeba až do samotného pekla. Nebo se tam kdesi v hlubinách zaseknout a bez pomoci si prožít své vlastní soukromé peklo, jako nedávno Dan Jizba, který mohl špatně dopadnout v jiném z jizerskohorských podzemí….všichni svatí nebo snad čerti při něm stáli!

Zbývalo seběhnout do údolí. A vlastně ještě něco. Pod převisem, za mříží z rampouchů, se na mě tiše díval modrák. Traduje se, že přemrzlá houba je jedovatá. To je blbost. Ona se obecně traduje celá řada blbostí, základ je řídit se selským rozumem. A ten říká: nech houbu rozmrznout, když jako houba voní, klidně ji sněz. Udělal jsem to a bez obav. Prosinec se tedy zatím vyvíjí dobře. Čerti si mě nevzali do pekla, v jeskyni jsme se nezasekli a modráka jsem s chutí zbaštil bez sebemenší újmy na zdraví. Tak snad mi – a pochopitelně i vám všem – štěstí vydrží….

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0002 IMG_0232 IMG_0026 100_1110 IMG_0049 100_3667 IMG_0020 IMG_0662 DSCN3830 IMG_0030 VIRB Picture DSCN3892 IMG_0027

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement