JAKO KÁMEN PROUDEM VODY OMÝVANÝ aneb být jen pozorovatelem

Přijdou v životě chvíle, kdy si uvědomíte, že čím více se snažíte mít věci pod kontrolou, řídit je, být pánem situace a vládcem nad plánováním prožívaných událostí, tím méně se to daří. Život má smysl pro zlomyslnost a ironii. Můžeme se z toho hroutit a nebo naopak vše přijmout jako dar osvěty předávané jakousi vyšší mocí, jež nám na konkrétních příkladech ukazuje a sděluje, že nelze vše narýsovat tak, jak bychom chtěli. A bylo by to vůbec dobře?

Nezažil jsem dovolenou podobnou té, jaká byla ta právě uplynulá, letošní. Snad nic, na co se sáhlo, nevedlo k očekávanému konci, ovšem nedá se říci, že by to bylo vždy ke škodě. Jedna událost určila směr, druhá jej vyvrátila a pozměnila a skrze tu kličkovanou, kterou jsme se snažili s optimismem přijímat, jsme se dostávali do stále zajímavějších situací, které generovaly další nutná rozhodnutí, jež opět nekončila tak, jak už vypadalo, že skončí.

Podivuhodný a ne vždy přející sled věcí jsme se ženou vnímali a snažili se, aby neměl žádný dopad na prázdninovou pohodu dětí. Sami sebe jsme museli opakovaně ubezpečovat, že vše zvládneme a celou dovolenou musíme pojmout jako velkou lekci, že někdy je třeba býti jenom pozorovatelem vlastního života a obecně života kolem nás, nesnažit se měnit jeho směr a přijímat věci tak, jak přichází. Být takovým balvanem uprostřed toku našich milých jizerskohorských potoků – relativně pevně a neměnně stát v proudu, nechal se omýlat vodou tekoucí kolem nás bez možnosti jakkoliv její proudění ovlivnit. Čelit zvyšujícím se přívalům vody, snažit se je ustát a pokud už nás proud strhne, tak se zase někde zastavit, pevně usadit a opět odolávat dalšímu proudu událostí.

Vždy, když se zdálo, že jsme jakési bolení přestáli, přišlo další. Vypozorovali jsme, že nezafungovalo nic, na co jsme se těšili – tedy spíš nic z toho, kde jsme slovy, nahlas, vyjádřili těšení. Na dovolené nás od odjezdu pronásledovaly nemoci. Zvládla je Evička i děti. Technický problém na autě výrazně zhoršil komfort cestování – nu což, jde jen o komfort, jezdit se dá…..i to jsme zvládli. Zvolené místo dovolené se ukázalo býti podvodem, přijeli jsme někam, kde nám padla čelist zděšením. Platba byla provedena dopředu, nikdo nevrátil ani korunu. Přesto jsme tam nezůstali. Dovolená se má užívat, nikoliv někde, kde se vám opravdu nelíbí, přežít. Sbalili jsme se, oželeli peníze a zmizeli ke známým, kteří nám velkoryse podali pomocnou ruku.

V tu chvíli to vypadalo, že zkoušky jsme přestáli a vše se v dobré obrátilo. Ale to jsme měli před sebou ještě silné bouře, kdy jsme s dětmi spícími uvnitř drželi se ženou vší silou stan, aby nás to neodneslo do moře. Přišly štípance od vos, drobná zranění, komplikace nejkurioznějších možných typů. Získali jsme nové kamarády a zase jsme je ztratili. Vše dobré bylo zaplaceno okamžitě něčím dvojnásob zlým. Jako by nás to chtělo rozmrzet, podráždit, otočit proti sobě. Ale k tomu nedošlo.

Neskutečně si vážím toho, že čím víc mrzutostí se dělo a děje, tím větší oporu jsme si se ženou a dětmi poskytovali, tím víc se ubezpečovali, že spolu všechno zvládneme a potvrzujeme to každý den. Říkáme si, že každý z nás je takovým balvanem v toku, ale spolu dohromady už tvoříme solidně pevnou hráz a lépe se nám čelí živlům.
Člověk by měl na dovolené odpočinou a po dovolené se pozvolna a v klidu vrátit do práce, ale víte co? My jsme si dovolenou vybojovali, prosekali se jí den po dni a přesto jsme si ji žili. Dost možná to byl dar jakési lekce – uvědomění si a porozumění, co je to RODINA a jakou má sílu.

Přeji Vám všem, aby jste – alespoň za letních dní – prožívali těžších i opravdu těžkých zkoušek co nejméně a pokud už přijdou, abyste je společně se svými blízkými zvládli a všechny vás to posílilo.
Ahoj zase v Jizerkách! Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

a IMG_0082 IMG_0027 IMG_0002 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0036 IMG_0018 IMG_0064 IMG_20150110_140549 OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0101 _a (19) IMG_0058

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement