NEBESKÉ OBRAZY NAD ÚDOLÍM JIZERY

Není zrovna obvyklé, mít Suché skály na chvíli jen pro sebe, případně ještě pro své blízké. Ale je to pravděpodobnější, než mít pro sebe Ádr. Šance na klid a mír ve skalách roste s tím, čím horší počasí nebo pokročilejší dobu zvolíte. Anebo musíte mít velekliku.

Vydat se v červnu – kdy dny jsou dlouhé, ptáci zpívají nad sluncem prozářenou krajinou a lesy voní létem – na Suché skály, to opravdu nemůžete čekat tiché rozhovory s Duchem místa. Někdy ale běží vše zcela mimo vaše očekávání a překvapivě vše klape lépe. Na parkovišti u skal ani jedno auto, podél stěn žádná lana ….vida, mám víc štěstí než rozumu….napadne vás v takovou chvíli.

Procházel jsem z obou stran kolem stěn, rozhlížel se po kraji a ve chvíli, kdy jsem usedl vedle hrotu nad kulatinovým žebříkem, který protíná skalnatý hřeben Sušek, přeci jen jsem uslyšel hlasy….co hlasy! Smích a řev, pištění. Školní výlet děvčat tak patnáctiletých se blížil k žebříku. První – řekněme -odvážlivkyně vstoupila na tu “totálně adrenalinovou atrakci pro nejotrlejší tvrďáky” a spustil se proud nadávek, zoufání, hlasitého modlení a kvičení. Sledoval jsem to z nadhledu, sám nezpozorován. Kultura pohybu děvčat byla k smíchu a uzoufání současně. Vydržel jsem se na to komicky útrpné divadlo koukat až do konce. Zlatým hřebem byl sestup pana profesora. Čekal jsem, že na závěr zaperlí a ukáže děvčatům, že o adrenalinu nemůže být ani řeč a jak snadné a přirozené přejít po žebříku je….chyba lávky. Kantor vrávoral, sakroval a děvčata fotila na mobily. Šťastně pak všichni mizeli ze skal, ovšem jen k prvnímu záhybu cesty, za kterým je překvapil druhý žebřík a tyjátr začal nanovo. To už jsem nepotřeboval vidět.

Místo toho jsem si vyšel na tři z věží a ve znovu nastalém tichu jsem sledoval postupně temnoucí nebe. Nebylo kam a proč spěchat, na skalách jsem zůstal sám…..Stín, který přikryl údolí, postupně stoupal svahem, až jsem zůstal na jednom z posledních nasvícených míst. Potom i vrchol Střední věže spolkl soumrak.

Následující tři měsíce, které do okolí Malé Skály lákají vždy nejvíce turistů a ostatních návštěvníků, jsem se Suchým skalám vyhýbal. Onen červnový zmiňovaný večer jsem bral jako dar a nechtěl jsem si kazit dojem. V hlavě jsem ale nosil plán vylézt si s dětmi na Střední věž Normálkou přes skalní okno. Vlastně to ani není lezení, ale dětem se bude líbit snadno přibývající výška, rozhled po kraji a hlavně průlez oknem.

V pátek 13. září na to došlo. Všichni jsme byli takoví unavení, tlak se prudce propadl a doslova se nabízelo jít si polehnout. Ale nenechali jsme se zviklat a na Sušky se v podvečer vydali. Prckové vyhlíželi z auta hřbet stegosaura, za kterého hřeben Suchých skal považují a pak, stoupajíce pěšinou ke stěnám, nadšeně vyjednávali, na který z vrcholů si vylezeme. Mojí volbou si nebyli trpaslíci nejprve jisti, cesta se jim zdála snadná, přeci jen už lezou výrazně těžší “prásky”. Nechali se ale snadno zlákat vidinou průlezu oknem.Evča mi postupně posílala děti na štand pod oknem a pak jsme dolezli na vrchol. To už vládlo nefalšované dětské nadšení.

Snad odměnou za to, že jsme nepodlehli lenosti, se nám nad hlavami protrhlo nebe a Boží oko ozářilo kraj….pozorovali jsme to nebeské představení a teprve klesající teplota nás přiměla nachystat sestup. Slanit jsme chtěli na opačnou stranu, ale do cesty pod slaněním právě nastoupili lezci. Tak jsme se opět vrátili k oknu a vlevo od něj jsme sestoupili ke slaňáku. Cajky jsme pod skalou balili skoro za tmy, kdy Boží oko už bylo dávno zavřené. Všichni jsme vnímali, že jsme trefili správný čas i místo a….snad….že jsme v přízni Velkého Šéfa – minimálně proto, že jsme zase ve zdraví všichni zase stáli na pevné zemi, zatímco v myšlenkách jsme dosud byli vysoko v oblacích, pozorujíce nebeské obrazy. Za to se sluší uctivě poděkovat.

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0011 101_3627 100_3738 IMG_0280 IMG_0041 DSC_0288 IMG_0321 IMG_0117 _a (24) IMG_0200 DSC_2991 IMG_0046 IMG_0101

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement