JIZERKÁM CO JEJICH JEST

Posledních 14 dní mi hoří koudel pod prdelí…sedím najednou na pěti židlích a na všech mě pálí zadek. Raketovej pohon abych měl. A všechno, co se může podělat, podělá se hned dvakrát a když se to opraví, zase se to jebne. Taková ta série, kdy čert kálí na jednu hromadu. Přitom do Jizerek přišel podzim a spolu s ním i něco odešlo…. u toho všeho je třeba být a tak ať si koudel hoří, zadek pálí, přesto si kradu čas na to, abych
v Jizerkách v jejich královském čase byl…aspoň na chvíli, na skok, nepromeškat příchod období, které – víc než jakýkoliv jiné – k Jizerkám svou atmosférou patří.

Na přelomu září a října, za dnů větrných a deštivých, jsem prošmajdal oblast kolem Hlídačů Koutu. Nejprve sám…byl to takovej den na houby. Od božího rána. A když to na houby bylo, tak jsem houby našel. Les byl posetý hřiby. Nestává se, abych přemýšlel, která houba mi stojí za to vzít ji domů. Přesto, že probíhala selekce ( spoustu hub, za které bych byl v jiných letech a časech, kdy nerostou, vděčný jak masařka na hovínku, jsem ponechal v lesích ), měl jsem dům zarovnaný síty se sušícími se hřiby, modráky, kozáky,….

Za dva dny jsem se pod Hlídače vrátil s dětmi a zase to byly houbové žně. Upřete dětem, aby úlovek nechali v lese….naštěstí dalšímu kosení hřibů zamezil déšť. Stáhli jsme se do “loupežnické jeskyně”, zapálili si oheň pod převisem a děti fantazírovaly. Blížil se soumrak, neměli jsme čelovky, déšť sílil, vichr nepolevoval. Pak, jako mávnutím kouzelného proutku, se nečas ztratil z hor, těsně před setměním jsme došli k autu. Pozoroval jsem děti sestupující mlžnými lesy k údolí a bylo mi za ně dobře u srdce. Zažívají už nenormálně normální dětství, nezajímají je mobily, počítače, videohry. Raději prohlíží čolky a mloky, sbírají houby a hledají barevné listy…. jednou je také ta pozlátka drapnou, ale věřím, že tyhle naše toulky v nich zasely něco, co jim hodně dá, nic nevezme a z čeho budou těžit… k výpravám na Hlídače se později vrátím ve videu, které zatím nechci zpracovávat, chci si ponechat zatím jen syrový zážitek ve své paměti, ještě jsem se ani nepodíval, co za záběry vzniklo….

Další krátké výpravy za ukradeného času poledních pauz jsem podnikl sám. Posledního září jsem vyšel kolem Podsvinčete do Sedla mezi Divočáky. Ze Švédské věže jsem pozoroval, jak se čerti v údolí žení. Vítr nosil bukové listí, déšť se nasouval od Frýdlantu nad Hejnice a Bílý Potok, mračna se zarazila o Paličník a voda zkrápěla kraj pod horami. Pak fouklo směrem ke mě, proudění se točilo tam a zpět. Chvíly mraky pluly k severu, chvíli od severu. Točilo se to a klokotalo a v horách vládl nádherný nečas. Jen skučení větru a vrzání vyvrácených, do sebe zaklíněných stromů se ozývalo hlubokými lesy. Barevní outdooroví ptáčci odletěli do měst a obchodních center za jinou zábavou a horám se zase dostalo, co jejich jest. Klid a mír, zádumčivé mlžné liduprázdno.

Prvního října jsem se do hor vrátil. Vábily a volaly, nešlo jinak. Kolem Černého potoka jsem to bral vzhůru a stočil to k Novoroční a Poslední věži. Kapitální kusy žuly ve strmém svahu pod Hajním kostelem měly od mé přítomnosti dlouho klid. Nebyl jsem tam snad pět let. S velikým potěšením jsem si na obě vyšel, hlavně Čihulova poslední cesta na Poslední věž je – ať už svým názvem a historií nebo linií – jako dělaná pro radost z pohybu a bez rizika skýtá možnost mít pocit, že nejste jen na procházce, ale že jste si i něco vylezli. Pak jsem to švihal k Neisserovu kříži a na Hajní kostel. Tam už se čerti rozváděli, že to byl takový bordel. V dobrém smyslu slova, pochopitelně. Kymácející se moře stromů, horizontální déšť, opony z mlhy, kvílení a skučení větru. Ty pravé podzimní Jizerky. Nejlepší, jaké znám! Ošklivé počasí neexistuje.

S přáním krásných dnů ať prší nebo svítí pupenec.
Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_0047 DSC_1388 IMG_0662 IMG_0014 IMG_0098 IMG_20150110_141358 4 IMG_0032 IMG_0001 IMG_0017 IMG_0076 IMG_0092

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement