ZIMNÍ MOZAIKA aneb ohlédnutí za chladnými dny

Náš domov se proměnil v záchrannou zvířecí stanici. Děti přinesly pocuchanou křivku, která s největší pravděpodobností jen těsně unikla cestě kočičím trávícím ústrojím. Arca si rozřízla nohu tak šikovně, že sotva dobelhala domů, nechaje za sebou potůček temné krve. Mrtvolka strakapouda je něco, s čím už se toho příliš nenadělá, zato letu neschopného hýla se děti aktuálně snaží vydolovat pod živým plotem, protože pokud zůstane jen na zemi, příliš velkou životní perspektivu nemá.

Zkrátka přišlo jaro. Kritický čas pro zvěř i zvířata domácí. Ptačí námluvy probíhají ve znamení snížené pozornosti k nebezpečí. Ani když se zadaří a samička zahnízdí, není vyhráno. Co spadených hnízd s rozbitými vajíčky už jsem našel. Další tenkou linií mezi životem a smrtí, když už se mláďata zdárně vylíhnou a rodiče je vykrmí, jsou chvíle prvních leteckým pokusů. Kočičí zně. Čerstvý letec musí mít veliké štěstí, aby nepřistál přímo do otevřené kuní či kočičí tlamy. A jeho rodiče křičící z nejbližší větve, toho v případě nenadálého útoku predátora příliš nesvedou.

Arca – stejně jako ostatní psi – větří a chvěje se vzrušením. Země rozmrzla, povolila, rozvoněla se. Kopýtka vysoké i divočáků se do ní zarývají a stačí chvilka, kdy nedržíte vodítko dostatečně pevně, a už letí jako střela do lesa. Arca je honič, brakýř. Naháňku má v krvi. Spokojí se ale s prohnáním zvěře a pak se s vyplazeným jazykem vrátí zpět. Tentokráte i s krvavou packou a smutkem v očích…

Sněhu je ovšem stále v horách dost, . Těším se na to pravé jaro, kdy vyraší buky, skály se prohřejí, začnou sálat teplem a nezaměnitelně vonět po lišejníku, vřesu a mechu. Myšlenky pořád ještě stáčím k zimě – ta letošní, stále ne ještě zcela ukončená, byla skvostná. Přihlásila se silnou jinovatkou, jež propůjčila lesům na Černostudničním hřebeni podobu jakéhosi zmotněného neskutečna, kterým jsme klesali, zahaleni mlhou, dolů do Zásady. Chuchvalce oblačnosti pluly mezi ztichlými lesy, každý krok se nesl začarovaným krajem.

Podvečer mrazivého dne nás zlákal ke sledování západu slunce Příchovic a Štěpánky, děti využily první možnost bobování. Nad tmavnoucími lesy se neslo krákání vran, sníh chroupal pod nohama a barevný západní obzor bral dech.

Potom mrazy na pár dní povolily a my se vydali na Jizerku, abychom si pro radost přešli Bukovec. Nebe hrálo zimními tóny modro-fialové, zplihlé louky dotvářely pocit klidu a míru, zpomalení a nostalgie. Za takových večerů není nic příjemnějšího, než po horské tůře posedět před praskajícím ohněm v žárujících kamnech.

Zmizel jsem do čerstvým sněhem přikrytých Hejnic, abych v Base Campu seznámil Arcu s Yokinou a Codym. Přátelství se mezi nimi zrodilo až nečekaně snadno, hladce, bezprostředně. Arcu jsem po špacíru s Lubošem zanechal v základním táboře a vzdálil se do práce. Kristýnka rozptýlila mé obavy, jak to proběhne, zaslaným videem a informací, že ti dva chlupatí raubíři spolu nepřetržitě dovádí a žádný stesk se nekoná.

Jestliže pak před svými dětmi přiznám, že jsem byl za Lubošem a Kristýnkou, potom už s Evčou nemáme šanci společnou návštěvu odkládat. Musí se jet co nejdříve, nejlépe hned. Tedy vyrazili jsme a bylo to opět moc fajn. Novoroční výstup na Ořešák je jakýmsi startem do sezony, ve které se opět chceme pohybovat společně, radostně a svobodně, v lesích a horách. Jsou divné časy, ale naše přesvědčení nenechat si upřít ŽIVOT sílí a nelze zastavit.

Vzpomínám na zimu jako na mozaiku zážitků. Ano, také jsme lyžovali a sáňkovali, na řadu přišly běžky i sjezdovky, boby, brusle. Takovým radovánkám ale věnuji samostatné video. V tomto, pro mě hodně pocitovém, se vracím k časům, které mě – i přes zimní chlad – zahřály na srdci a do míst, kde nám je všem tak dobře. Přeji vám, abyste si život také skládali jako mozaiku tvořenou chvílemi, pro které má smysl žít a ze svého bytí se radovat.

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

101_3644 100_4038 a IMG_0029 IMG_0033 IMG_0078 101_9262 10032014092 IMG_0035 IMG_0008 IMG_0013 DSCN3873 IMG_0153

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement