POMALÉ PROBOUZENÍ JARA

Překulilo se osm dní od mojí poslední návštěvy Jizerek, kdy jsem za sněhové vánice dolézal na Sviní kámen. V lesích bílo, chladno, větrno, jen ptačí zpěv dával tušit, že už by mělo být jaro v plném proudu. Tentokráte už hory a lesy nezaměnitelně voněly rozmrzlou zemí, potůčky vesele bublaly a klokotaly, čmeláci poletovali nad prvním podbělem a mezi snítkami vřesu. Za takových dnů je krásně v probouzejících se bučinách a výpravu je dobré naplánovat do míst, která za pár dní zmizí pod čerstvou zelení buků jako pod hladinou zeleného moře. Většina skal se ukryje před vaším zrakem a uvidíte je, až když se jich budete takřka dotýkat.

Sledován zvědavou sojkou, šlapal jsem Viničnou cestou pod Srázy, pozdravil se s Golemem a jako vždy, když jej míjím, vložil jsem mu doprostřed čela šém s přáním, co ani přáním není, prosbou o něco, co stejně musí najít každý sám uvnitř sebe – ovšem statný, pevný a neoblomný společník se vždycky hodí. Také u pomníčku hajného Hausmanna se stavuji tradičně. Viničnou plotnu nelze minout, aniž abyste pod ní chvíli nepostáli, jestliže ovšem nejste k jizerskohorské žule lhostejní. Naposledy jsem tu lezl roku 2014 Koutovou spáru, byl 30. březen a já se právě zde po mnoha letech vracel k lezení.

O pár metrů dále už jsem zamířil prudkým svahem vzhůru úbočím hřebene Srázů. Čihulova jehla, nyní při troše pozornosti viditelná i z Viničné, bude jednou ze zmiňovaných skal, která se dokonale ukryje pod zelenými korunami buků. Ideální čas k její návštěvě nadešel. Je krásná. Fotogenická a pro mě zřejmě nedosažitelná, pokud bych nezměnil svůj přístup k lezení. Jedna ze dvou posledních skal, co jsou uvedeny v horolezeckém průvodci Jizerských hor, na kterých jsem neměl tu čest a potěšení pobýt na vrcholu. Nevím, co by se ve mě muselo probudit, abych se o Čihulovku začal pokoušet, přijít to může, až zbude jediná. Nevadí mi ale, pokud na ni skutečně nikdy nevylezu, zůstává mi totiž v ní jedno jizerskohorské tajemství, pohled, který zřejmě neuvidím.

Doslova pár metrů od Čihulovy jehly začíná jedna z nejkrásnějších – tedy v mých očích – lezeckých cest v našich horách. Údolní cesta na Žabího koně. Dlouhá svislá trhlina ukloněnou plotnou, nejprve široká, takřka ideální na pohorky, nebýt dalších pasáží. Po pár metrech se totiž spára zúží, ale stále je velmi komfortní, bezpečná. Následuje traverz vlevo ke hraně skály a odtud za pomoci dobrých chytů a solidně držících nohou na tření už je to čirá radost z dolezení na vrchol. Neodolal jsem a cestu si prošel. U kruhu jsem se cvakl do odsedky, abych otočil kameru na helmě netradičně dozadu, pořídil pár záběrů a hlavně si pobyl ve stěně. Po chvíli na vrcholu Žabího koně jsem vystoupal ještě na Žábu a zavzpomínal na lezení s mými hochy, tehdy to byl dokonalý den. Přidávám i vzpomínkové video.

Batoh zůstával ležet pod nástupem Údolky na Žabího koně a tak jsem se nechtěl vzdalovat dál a výš do Srázů. Pro radost jsem si ještě vyšel na Ostrou stěnu sousedící se Žábou a poměrně namáhavě – pro nerozlezeného člověka – jsem se vysoukal na vrchol Ostré věže, kde Normálka je klasifikována jizerskohorskou V a není příjemná komínem pod klíčovým krokem. Jde to ale dobře, pokud rukama dostanete do žlábku a z něho potom pravou rukou sáhnete po solidním krystalu na vrcholové oblé hraně.

Slaněním z Ostré věže jsem ukončil lezecký den. Baterie v kameře se už jen na krátké chvíle probouzela a usínala. Rovněž mě dohnala únava a žízeň, nadešel čas sejít pro vodu do batohu, přezout lezečky a s nadcházejícím večerem zamířit k domovu. Dlouho jsem si neudělal takovou radost na duši i na srdci. Ještě v noci, kdy jsem usínal, jsem cítil vůni lišejníků na té naší hrubé Jizerskohorské žule.

S přáním spousty krásných dní uprostřed míst, kde je vám dobře, Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_20150110_140312 DSC_0199 IMG_20160421_180628 IMG_0066 DSC_0282 243 IMG_0009 IMG_0221 100_3774 DSC_2520 OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSC_1103 031

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement