BIVAK V HORÁCH

Kdysi dávno jsem slyšel šplouchání Charónových vesel, kterými čeřil hladinu řeky zapomnění Léthé. Meandrovala kolem mého dětského pokoje, spíše jakési komory v podkroví, kde jsem rád pobýval, neboť oč méně nábytku, vybavení i světla zde bylo, o to více prostoru pro vnitřní svět nabízela. Moje postel tvořila pevninu vytrvale omýlanou temnými plynoucími vodami, erodující a zmenšující se stejnou rychlostí, jako ubývalo v mém těle života. Charónova loďka provrzávala a skřípěla, vesla v monotónním rytmu pleskala o hladinu a s jakýmsi klokotavým bubláním mizela pod vodou tvoříce malé víry vysávající ze mě veškerou sílu. Všude kolem vládl svrchovaný klid a mír – vědomí spravedlivé nevyhnutelnosti. Velmi uklidňující zvuk pro mladého člověka, kterému – nezatíženému přílišným nákladem hříchů – by se dobře odplouvalo kamsi, kde vše splývá v jediné veliké pulsující časoprostorové jsoucno.

Tehdy mě Charón pouze svezl po vlnách Léthé, ale přistál zpět na stejném břehu, ze kterého jsem vstoupil do jeho loďky. Snad jsem neměl obolos, abych mu za převoz zaplatil, snad věděl, že není můj čas. Dodnes nevím. V paměti mi ale zůstaly dva výjevy: vodami Léthé omývaný a unášený břeh, jakožto připomínka plynutí času a života a potom vidina, kterak se setkávám se svým otcem. Byly mi čtyři roky, když zemřel. V onom výjevu jsme se zase sešli, já a on, já čtyřletý. Kráčeli jsme spolu za ruku, já vedle něho plynule dorostl do podoby, kterou mělo moje tělo v ony dny, kdy balancovalo na Charónově vratké loďce mezi životem a smrtí. Tehdy otec pustil moji ruku a naznačil, že ještě není čas….

Probudil jsem se v jablonecké nemocnici. Hadičky, pípání přístrojů, úsměv příjemné zdravotní sestry. Připadal jsem si jako nezúčastněný divák pozorující svůj vlastní život. Proměna mi ještě nedocházela, vše ale už bylo zaseto a dřímalo v kypré půdě času, aby to vykouklo na světlo boží, až přijde pravá chvíle. Netušil jsem tehdy, že jsem ztratil soutěživost, chuť vyhrávat a kohosi v čemsi porážet. Zesílila i dříve přítomná potřeba stát při slabších a umět si obhájit svůj postoj – i kdyby byl stokrát vysmívaný a nepochopený. Prohloubil se pocit, že Já nejsem jenom to Já z masa a kostí. Zřetelně jsem cítil, že mé Já jen vplulo a veze se v těle, jež vidím v zrcadle a dočasně s ním tvořím jeden celek, vnímaje jej coby řidič mající cit pro své auto, nadaný poznáním, kdy je třeba jej vyladit, aby bylo radostí v něm jet.

Ty prožitky na hraně dvou světů jsou určujícími pro můj život. Díky nim si uvědomuji svou smrtelnost aniž by mě to děsilo. A rovněž potřebu intenzivně prožívat vše, co mohu, a tím lépe, pokud je to příjemné. Zároveň cítím, že jakýkoliv prožitek, který s kýmsi sdílím, ovlivňuje životy všech, kdož jsou na něm účastni. Snažím se proto – samozřejmě nejen já, ale společně se svojí ženou – připravit co nejkrásnější chvíle pro naše děti. Byla to právě ona, kdo s posledními červencovými dny připomněla naši společnou úmluvu s dětmi, že přespíme v horách.

Celý takový výlet je dějem, jenž se neomezuje pouze na chvíli padajících očních víček kdesi pod skalním převisem daleko od lidí. Je třeba nachystat spacáky, čelovky, jídlo – zkrátka věci potřebné i jen zpříjemňující pobyt v lesích, přestože by se dalo bez nich být. Vyvážit, co je a co není nutné a říci si proč. Těšení je nedílnou součástí, okamžik vykročení s batohem na zádech potom jakousi pomyslnou linií, za kterou se plní společná přání a stojí zato vnímat každý krok aby jednou – v pravou chvíli – vše opět vyplulo ze vzpomínek coby chvilka, pro niž se vyplatí žít. Vím, že takové video, které přidávám ke článku, má smysl hlavně pro nás. A také cítím, že nemá cenu popisovat, jak náš výlet vypadal. Kdo zažil, má sám pro sebe uchován svůj vlastní prožitek i pocit a ostatní, kdo by chtěli ztratit chvíli svého života shlédnutím naší výpravy, mají možnost. Ať se vám líbí a rovněž ať sami máte chuť život opravdu žít, vyhledávat zážitky a plnit si sny. Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0070 DSCN4823 100_0162 IMG_0057 IMG_0006 CIMG4754 IMG_0254 100_3784 27750643_10208275095235666_1392257117627232603_n 493 DSCN3875 IMG_0082 CIMG4656

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement