Jizerskohorský BIVAK

Zavítáte-li do Zahradní stráně, potom s velkou mírou pravděpodobnosti ne kvůli skalkám a boulderům rozsypaným v bučině pod impozantními plotnami. Přitom jde o nádherné kusy jizerskohorské žuly, které – nacházet se někde jinde – by samy o sobě byly cílem těch, kdo rádi u paty skály postojí a o chvíli později se rozhlédnou z jejího vrcholu.

Znám dobře ten pocit, kdy blízkost skvostných ploten Zahradní stráně stáčí můj zrak vzhůru k nim hned od okamžiku, kdy překročím potok na dně rokle a ony začnou být sotva tušené kdesi skrze kmeny stromů ve stráni nade mnou. Čím blíže jim jsem, tím méně vnímám balvany, mezi kterými procházím – zrak fixovaný k plotnám, magickomagnetické přitahování k nástupu do nich a pak se může snadno stát, že takoví krasavci, jako je Bivak, zůstanou zcela opomenuti.

Prvně jsem cíleně k Bivaku – neboť jsem si nad seznamem jizerskohorských skal uvědomil, že mi jeho návštěva chybí – zašel za dubnového dopoledne, pár let nazpět. Zastavil jsem se před ním a docvaklo mi, kolikrát jsem jen kolem Bivaku už prošel. Jednou jsem dokonce seděl pod jeho převisem, abych se uschoval před chladným deštěm. Vůbec mi ale nedoteklo, že skála má své jméno a cesty k vrcholu. Zmíněného dubnového dne jsem si přinesl i lezečky a považoval za jasnou věc, že si tu hezky zalezu. Nakonec jsem byl rád, že jsem se vysoukal vzhůru tou snad nejlehčí lezeckou cestou, klenutou stěnkou při pohledu z údolí na pravé straně. Bivak totiž klouzal, smekal se, barvil prsty do hnědozelena. A sklouznutí by znamenalo celkem nepříjemný sešup mezi kameny, pokud by se nepodařilo rychle odskočit.

Tentokráte jsem k Bivaku zašel částečně náhodou, částečně jakýmsi vedením. Cílem krátkého zmizení do jizerskohorských lesů nebyla žádná ze skal. Tomu odpovídalo i mé vybavení-nevybavení. Na skutečné výpravy do hor nenosím na prstě snubák (když, tak na šňůrce na krku ), andělíčka od synka, už vůbec ne hodinky. Zato mám většinou lezečky…. Tentokráte, po dnech těžkých, jsem potřeboval nechat si zmíněný prstýnek i andělíčka ( obojí bylo pořád se mnou, když mi bylo nejhůř ) nechat opláchnout v čisté vodě plynoucí z mých nejmilejších hor, smýt ty chvíle smutku a hrůzy z předmětů, které ke mně patří a nechat si je nabít silou a energií okolní léčivé přírody. Pověra? Možná pro někoho. Já mám na sobě vyzkoušeno, že to funguje. Přirozeně jsem si k tomu skrze intuici došel, aniž bych o něčem podobném kdy slyšel, četl…

Čistá a jiskřivá voda potoka odplavila stopy a zplodiny hnusných dní a najednou, při zavěšení andělíčka zpět na krk, mě to vtáhlo hlouběji do lesů, ačkoliv čas už jsem reálně neměl….tedy, nad tím jsem se pousmál….že nemám čas? Jaký čas?! Že musím do práce?! To je směšné! Jde o to, jestli MÁM ČAS svého života, ještě tu být, dýchat a prožívat, co prožívat chci. A tak jsem ignoroval volání práce a stoupal jsem opačným směrem, aspoň kousek vzhůru Zahradní strání. Najednou jsem stál před Bivakem.

Naladění hlavy jsem měl mnohem lepší než za zmíněné staré dubnové výpravy. Tenkrát se mi ani v lezečkách do stěnky nechtělo, strašil mě případný dopad. Tentokráte, na skále ještě mokřejší a více slizké, ve starých pohorkách, jsem se jen tak v rámci vzpomínek a bez pocitu na lezení, postavil na první dva stupy stěnky dole ještě značně položené…. a když už jsem v tom stál, tak mi přišlo jako jasné řešení, vylézt si to. Nevím, co jsem tenkrát blbnul, že jsem to vnímal jako nepříjemné a zvažoval ANO/NE….cesta je to objektivně velmi lehká i za nepříznivých podmínek, vlastně jde o jediný krok. A tak jsem si to zopakoval ještě jednou, na kameru. Samozřejmě je až směšné natáčet tak snadné cesty, ale pro mě šlo o více než o lezení. Já jsem cítil, že jsem hlavou i srdcem ZPĚT, po dlouhé době v horách, lesích, dotýkám se žuly – mé nejmilejší horniny od dětství – a že ŽIJU.

S přáním obyčejného klidného žití…..Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_20150110_141417 IMG_0037 IMG_0009 IMG_0067 DSC_0112 DSC_0134 IMG_0051 100_4040 fran. capka (9) IMG_0053 IMG_0030 DSC_2577 IMG_0037

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement