OSTROV A PÍSKOVCOVÉ CHRÁMY

Volání…nejprve sotva slyšitelné, postupně sílící a více vemlouvavé. To volají skály, probouzející se lesy, tajuplné jarní vůně, bzukot čmeláků ve vřesu. Dříve než na Jizerkách vyraší buky, přitáhne mě k sobě Ostrov ( a také Klokočí ), kde jaro přichází dříve a díky borovicím, břízám a písku, voní jinak než naše domovské hory. Pískovcové chrámy volají ke vnitřní modlitbě, meditaci pohybem, výškou, zvou k rozhovoru samotného se sebou i Tím, Kdo a Co nás převyšuje.

Za tu cestu to stojí, přestože se silničáři rozhodli, že semafory postaví na více místech než má rok dní. Najednou jste tam. Hluboký nádech, úsměv se vám samovolně rozehraje ve tváři a už si to mašírujete ranním lesem k Himmelreichu. Ticho, pusto. Žádné zvonění karabin – chladný duben.

Nebude to žádné těžké lezení, tělo i hlava si zvykají a jste tu sami. Milosrdné komíny vás vyexpedují k vrcholu jako výtah a kde nejsou, tam poslouží stěnky s pískovcem držícím jak šmirgl nebo spáry o snové šíři pro skalního tuláka. Na řadě věží a masivů nejsou dosud vrcholové knížky ( nebo si někdo pospíšil s krádeží? ). Těžko tak posoudit, kolik lidských bytostí už pobylo letos ne temenech skal, ze kterých je tak skvostný výhled. Na Komáří věži knížka kupodivu byla a já trochu překvapeně zjistil, že mám letošní Horezdar. V lehkém, ale značně studeném větru, se třepotají chomáčky fialového vřesu ve skalních hrncích a puklinách i malé semenáčky borovic. Ze stinných zákoutí dýchá dosud chlad a stoupá mechová vůně. První letošní babočka paví oko se nechává nést větrem.

Kde se oko zastaví, tam je nějaká skála a vábí k návštěvě. Prochodil jsem jen část míst, kam jsem chtěl zavítat – aspoň zbylo na příště. Pod modrým nebem den rychle plynul, stíny stromů se přetáčely jako malá hodinová ručička a krátily moji návštěvu v místech, kterým bylo Velkým Architektem přáno. Plán je daný: vrátit se. Vzít sem ženu, děti, psa, ideálně i přátele. Kocoura a slepice necháme doma…

Přeji všem, aby měli co nejvíce času na své blízké a místa, kde vaše srdce pookřeje, kde se zmatek dnešní doby rozpouští a nemá na vás žádný dosah.

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

b 100_4043 20170409_145618 OLYMPUS DIGITAL CAMERA img_2513 IMG_0092 IMG_0058 IMG_20161008_144812_resized_20161009_095509521 (2) IMG_0088 IMG_0046 IMG_0134 Obraz0397 100_3699

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement