POD VLÍDNÝM DOHLEDEM

Měli jste také někdy ten pocit, že se hory dívají? Že vás sledují oči lesa? Že ve vzduchu je neviditelné COSI, co o vás ví, ale samo se poznat plně nenechá, jen občas naznačí? Nemluvím o vrahovi s černou punčochou číhajícího na svou kořist kdesi v temné uličce města. Zrovna tak není oním neznámým žádný člověk vybavený uniformou, odznakem nebo průkazem. Myslím na vlídný dohled Ducha hor, na toho, kdo vám chystá pastvu pro oči, když se lesy s jarem zelenají nebo naopak barví s babím létem, na toho, kdo potáhne horské louky závojem mlhy nebo chladným větrem vymete nebe. Pozná, jestli na to máte naladěné oči a srdce a pokud ano, dopřává vám plnou náruč krásy, kterou vy pak považujete za všudypřítomnou. On ví, že víte a vy víte, že on vidí.

Všimli jste si rovněž lidských očí na kmenech stromů? Zvláště buky na vás takovými očima hledí, šedá hladká borka je jako plátno pro jejich namalování. Člověk ale nic takového dělat nemusí, to tvoří sama Příroda. A tak, bukový les – pokud se jím rozhlédnete, se na vás dívá tisícem očí. Některé jsou přivřené, jiné nenápadně úkosem sledují, další jsou takřka vytřeštěné. Skrze ty oči jste – kdo ví a kdo tomu věří?! – možná sledováni a proto je dobré ( a nejen proto ), procházet horami tiše, pozorně, ohleduplně.

I skály mají své oči. Pod rozložitou Žábou se z moře bučin vynořuje monumentální žulový lachtan, při jiném úhlu pohledu snad kareta obrovská. Dívá se na vás smutnýma očima a ptá se, proč dostala jméno Žabí kůň, když Tatry jsou tak daleko….kdo jméno Žabí kůň pro tento útvar vymyslel, měl buď nedostatek fantazie a nebo naopak jeho nadbytek takový, že se dá vysvětlit kvalitním psychostimulantem. Nevadí, jména jsou jen jména, lidská pošetilost. Skály tu budou, až my tu nebudeme a jak vidíme, jména se také snadno mění. Najednou někdo nebude bydlet v ulici Korunovační, ale v ulici Ukrajinských hrdinů. A kdyby někdy třeba ztratili reputaci hrdinů, pak zas se může stát třeba ulicí Vakcinační. Je to vlastně úplně fuk. Není třeba jménům připisovat větší význam než ptačímu trusu na vrcholu skal. Oprší, smyje se….

Jedna z jizerskohorských skal ( většina jistě pozná ) došla se svým vztahem k lidskému pojmenování tak daleko, že jej viditelně označuje za zbytečný a ve známém gestu sevřené pěsti a vztyčeného prostředníku vám dává najevo nedůležitost takového počínání, jakým potřeba dávat jména je. Bude si tu tiše stát a pomalu erodovat bez jakéhokoliv dopadu skutečnosti, zda nějaké jméno má a proč i kdo jí jej dal.

Samozřejmě nepopírám důležitost pojmenování pro orientaci, ale dál bych význam názvů skal nepřeceňoval. Takový PIC VŘSR mohl být chvíli in, pak out nebo dobrá recese či dobová reálie, teď je zase in. Vlastně super nadčasový název.

No, dost o názvech. Sledován očima a poslouchán ušima lesů jsem se za předjarních dní toulal, kudy to jen šlo, co čas a kondice dovolili a kam srdce táhlo. Prošel jsem lesy nad Bedřichovem, vylezl na prokřehnou a klouzající Borůvku a to cestou o jediném kroku, který ale vzhledem ke kluzkosti jak na olejové skvrně byl nakonec zdrojem pocitu, že jsem vykonal smysluplný výstup. Doufám, že Zdenda Bouda, který sem knížku umístil, se podobně trápil :-)).

Lesy kolem Zásady jsem prochodil křížem krážem a tak vím, kde hnízdí volavka a kde černý čáp, kde je pár datlů a zatím jen slýchávám, ale věřím, že časem i uvidím, sýčky. Naposledy jsem jednoho viděl před dobrými deseti lety. Radost mám i z jezevce, který si za časných rán vyráží na procházku stejně jako já s Arcou.

Naposledy jsem pobyl ve Srázech. Video jim je hodně věnováno. Tichá prosba Golema o to, o čem se nahlas nemluví, proběhla za větrného odpoledne. Šém byl vložen a spolu s ním se neviditelný stroj roztočil. Oči stromů to tiše pozorují….všem přeji, aby na jejich život byl dobrý pohled.

Tom Atom

Napsat komentář

 

 

 

 

 

 

 

Počasí Hejnice (okres Liberec) - Slunečno.cz

NÁHODNÉ FOTO

IMG_0146 GOPR0080 IMG_0068 VIRB Picture IMG_0048 IMG_0083 100_2025 Bez nazvu 6 101_0351 IMG_0114 024 IMG_0002 CIMG4864

Bookmark Us

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Search

About us

About Us

Our Sponsors

advertisement advertisement advertisement